Jovan Jovanović Zmaj je svoju tragediju utkao u stihove: Znate li kako je nastala zbirka pesama Đulići uveoci?
Vičem Bogu ona je još mlada, vičem pravdi ona se još nada...
"Pođem, klecnem, idem, zastajavam, šetalicu satu zadržavam... Jurim, bežim, ka očajnik kleti, zborim reči, reči bez pameti: ne sme nam umreti!"
Ovim stihovima počinje jedna od najpotresnijih pesama Jovana Jovanovića Zmaja, nastala usled porodične tragedije. Malo ko zna da je čika Jova Zmaj deo svog života proveo baš u Pančevu, kada je i njegov život počeo da se ruši.
Jovan Jovanović Zmaj je rođen 24. novembra 1833. godine u Novom Sadu u jednoj od uglednih građanskih porodica. Osnovnu školu je pohađao u Novom Sadu, a gimnaziju u Novom Sadu, Halašu i Požunu. Posle završene gimnazije upisao je studije prava u Pešti, Pragu i Beču.
NAJVEĆI DOBROTVOR SRPSKOG NARODA: Đorđa Vajferta znate po PIVU, a ustvari je mnogo više!
Za njegovo književno i političko obrazovanje od posebnog značaja je boravak u Beču, gde je upoznao Branka Radičevića, koji mu je bio najveći pesnički uzor. Posle završenih studija prava, Zmaj se 1860. vratio u Novi Sad i kao jedan od najbližih Miletićevih saradnika postao je službenik u novosadskom magistratu.
Tu se upoznao sa svojom budućom ženom Ružom Ličanin. Ova ljubav i srećan porodičan život nadahnuće Zmaja da napiše zbirku pesama Đulići (od turske reči Gül, što znači ruža).
Nakon završetka studija medicine, deo svog života provodi u Pančevu gde je radio kao lekar, a uređivao je i satirični časopis "Žiža".
Ubrzo ga je zadesila porodična tragedija: umrla su mu deca, a potom i žena.
Sve je počelo sa gubitkom četvoro dece, Mirka, Tijane, Save i Juga, a zatim je od tuberkoloze umrla i njegova najveća inspiracija, supruga Ruža. Ona je sahranjena na pravoslavnom groblju, gde i danas stoji spomenik koji su joj podigli zahvalni građani, a „Ružina ulica“, koja se nalazi uz groblje je u njenu čast. Nakon tragičnih događaja, Zmaj se sa ćerkom Smiljanom, poslednjim plodom radosti sa Ružom, seli u Futog.
Baš zbog nesreće koja ga je snašla Zmaj piše niz elegičnih pesama objavljenih pod zajedničkim nazivom Đulići uveoci.
Pisac je poznat po svojoj ljubavi prema deci, zato je i poznat kao dečji pesnik. Upravo zbog te ljubavi, on usvaja dve devojčice Mariju i Anku. Ipak, kao što kažu “nesreća ne ide sama”, te tako Smiljana umire pre svog drugog rođendana, a ubrzo se razboljevaju i Marija i Anka. Tri godine nakon njihove smrti, Jovan Jovanović Zmaj umire u Sremskoj Kamenici, u sedamdesetoj godini života.
Zmaj je tokom života izgubio sve što je voleo. Danas širom Srbije škole nose upravo njegovo ime a isti je slučaj i sa Pančevom gde se osnovna škola zove Jovan Jovanović Zmaj.