Krste se sa tri prsta, ali gledaju ka Vatikanu: U srcu Vojvodine grkokatolici čuvaju svoju tradiciju
Jedinstvena pojava
Iako litrugije služe na crkvenoslovenskom jeziku, vreme mere starim kalendarom, a pričešćuju se kvasnim hlebom, smatraju se bliži katolicima nego pravoslavcima.
Versko bogatstvo Kule koje nema cenu: Spoj pravoslavnog i katoličkog sveta u srcu Vojvodine
Od Moto susreta do Dana tradicije: Ovo je priča o nestvarnim festivalima u Kuli
Ovako bi se u par reči opisale osobine Grkokatoličke crkve, koja samo u Srbiji okuplja između 22.000 i 25.000 vernika. Njeni članovi mahom su Rusini, ali ima i Ukrajinaca i Rumuna.
Grkokatolici ili unijati, kako ih još nazivaju, svojevrstan su verski fenomen, a kad je u pitanju njihov nastanak, dolazi do razilaženja mišljenja.
Smatra se da je nastanak Grkokatolika pokušaj Rimokatoličke srkve da stavi pravoslavne crkve pod svoju kontrolu, dok s druge strane postoji objašnjenje da je to pokušaj ujedinjenja hrišćanske crkve.
ISTORIJSKE ZANIMLJIVOSTI: Pogledajte kako je izgledao maskenbal u srpskoj kafani 1924. godine (FOTO)
Osim razlike u priznavanju poglavara sve ostalo je gotovo isto - grkokatolički sveštenici nose mantije kao i pravoslavni, stupaju u brak, poštuju vizantijske ikone i poštuju sva ostala načela kao i pravoslavna sveštena lica. Vremenom i kod grkokatolika su prihvaćene različite prakse karakteristične za latinski obred, ali one još uvek nisu dublje ukorenjene.
Više od 200 godina postojanja Rusina i njihove crkve svedoči koliko su grkokatolici jedinstvena pojava, a od 2003. godine imaju i svoju eparhiju u Srbiji - Apostolski egzarhat.
OVDE SE SREĆU PRAVOSLAVLJE I KATOLIČANSTVO: Priča o najvećem duhovnom bogatstvu Žablja (FOTO)
Pre osnivanja egzarhata članovi ove crkve bili su pod jurisdikcijom Križevačke eparhije, čije je sedište u Hrvatskoj. Sedište ove crkvene jedinice je u Ruskom Krsturu, a parohijska crkva Svetog Nikole u ovom mestu postala je katedralna ili saborna crkva.