Mladi Subotičani provode leto radeći: Dopuna budžeta između dva ispitna roka
Mladi Subotičani provode leto radeći
Letnji raspust i pauzu između dva ispitna roka, sve više mladih odlučuje da provede radno, ne bi li na taj način obezbedili dodatni džeparac. Za razliku od prethodnih godina, kada je ponuda poslova bila veća od potražnje, u omladinskim zadrugama kažu da se ove godine situacija promenila, te da ima mnogo više zainteresovanih nego posla.
U omladinskoj zadruzi "Građevinac" kažu da je interesovanje za obavljanje privremenih poslova preko leta veliko, toliko da nema dovoljno posla za sve, međutim, takva situacija je delimično uslovljena i ovim periodom godine, kada su srednjoškolci slobodni, a studenti završili sve ispitne obaveze.
GRADOVI EVROPE I EGZOTIČNA PUTOVANJA PO HIT CENAMA!
Novosađanin se nepropisno parkirao, ali će vas ODUŠEVITI razlog zbog čega je to uradio (FOTO)
KARLOVAČKI ĐACI U LEPOJ MISIJI: Prešli 1000 km promovišući nacionalnu kulturu
- Poslodavci većinom traže punoletne studente, tu su malo srednjoškolci oštećeni, a takođe više posla ima za momke, nego za devojke. Uglavnom su u pitanju pomoćni poslovi u proizvodnji, podela flajera, lepljenje deklaracija, sortiranje robe, pomoćni poslovi na građevini, utovar i istovar - kaže Zorana Avdić, administrativni radnik u omladinskoj zadruzi "Građevinac", dodajući da se cena rada kreće od 180 do 300 dinara na sat, u zavisnosti od težine posla i perioda angažovanja.
- Ako je u pitanju kraći vremenski period, onda je satnica veća, a ako je duži, onda je satnica manja. Radi se od četiri do dvanaest sati u zavisnosti od potrebe, tako se na građevini radi po dvanaest sati, u proizvodnji osam, a kod lakših poslova po četiri sata dnevno.
Prema njenim rečima, mladi su u ovom periodu godine najaktivniji, te se rado odlučuju da letnji raspust iskoriste kako bi zaradili dodatni džeparac.
- Uglavnom ne biraju poslove i nemaju nikakve dodatne zahteve. Ima dece koja naprosto zbog zdravstvenog stanja traže da ne obavljaju poslove u prašini, ali osim toga ne traže ništa posebno. Svaka generacija se razlikuje od prethodne, pratim ih i radim sa njima već 25 godina i mogu reći da je današnja omladina mnogo samosvesnija - dodaje naša sagovornica.
Problem divljih deponija u Zrenjaninu: Komunalci uklone jednu, nikne druga
SOMBOR IMA NOVU MANIFESTACIJU: Prvo Diksilend veče uličnih svirača oduševilo građane
RED ZA KNJIGE OD RANOG JUTRA: Biblioteka na NAJLEPŠOJ PLAŽI na Dunavu prevazišla sva očekivanja
Iz zadruge poručuju da se visina članarine nije menjala godinama, kao i da se ona naplaćuje tek nakon pronalaska posla.
- Članarina iznosi 500 dinara i odbija se od prve zarade, a važi do kraja kalendarske godine. Kod nas mogu da se učlane učenici i studenti do 26 godina, kao i nezaposleni do 30 godina - poručuje Avdić.
STARI NAZIVI SRPSKIH GRADOVA: Jeste li nekada bili u Paležu ili Gurgusovcu? Verovatno jeste, a da to i ne znate (VIDEO)