Mesto na kom je Srbija povratila svoju teritoriju: Arhitektonski simbol Sombora - Magistrat čuva sećanje na velika dela! (VIDEO)
Gradska kuća je centralni arhitektonski simbol grada. Nastala je na temeljima nekadašnjeg kaštela grofa i kapetana Jovana Branković (sinovca i zakonitog naslednika nesuđenog srpskog despota, grofa Đorđa Brankovića).
Gradska kuća u Somboru je podignuta 1749. godine, dok je današnji izgled dobila je 1840. godine dogradnjom novih krila i tornja 1842. godine.
Građevina je pod zaštitom Republike Srbije kao spomenik kulture od velikog značaja.
Gradska kuća, Varoška kuća ili Magistrat, su sve nazivi koje su žitelji Sombora u protekla dva i po veka koristili za zdanje koje predstavlja centralni arhitektonski simbol grada, nastala je na osnovi nekadašnjeg "dvora"somborskog kapetana Jovana Brankovića.
Najčuvenije obraćanje bilo je sa balkona ove građevine: Gradska kuća u Zrenjaninu (VIDEO)
ČUDO U SELU U VOJVODINI! Ljudi iz čitave Srbije odlaze tamo, uđu u "KRUG" bolesni, izađu ZDRAVI!
Mirjana je babica koju zna ceo Novi Sad: Već 37 godina NA NEOBIČAN NAČIN pomaže porodiljama! ( VIDEO)
Grof Jovan Janko Branković, je bio sinovac i zakoniti naslednik nesuđenog srpskog despota, grofa Đorđa Brankovića. Čeoni deo zgrade kaštela grofa Brankovića nalazio se na mestu današnje istočne strane Gradske kuće, okrenute ka Svetođurđevskoj crkvi gde je jedan vek kasnije sagrađena nova zgrada.
Nova zgrada Gradske kuće je jednospratna građevina kvadratne osnove sa centralnim atrijumom i osovinskim prolazom, izgrađena u stilu neoklasicizma. Pročelje je sa istočne premešteno na zapadnu stranu, gde je podignut toranj, pod kojim se nalaze balkon i svečana sala.
Najraskošnije obrađena fasada ka trgu Svetog Trojstva sa centralnim isturenim rizalitom raščlanjenim stubovima i trouglastim frontonom na čijem frizu je upisana godina gradnje.
Poseban akcenat kompoziciji daje kula zvonik kvadratne osnove sa balkonom na konzolama i pažljivo oblikovanom lanternom na vrhu.
Toranj je dograđen 1892. godine po projektu inženjera Milana Grgurova. Na tornju su dežurali vatrogasci, u prizemlju zgrade nalazili su se dućani, na spratu gradska uprava i činovništvo, a dvorište je služilo kao spremište vatrogasne opreme i štala za varoške konje. U zgradi je bio smešten arhiv grada i, neko vreme, gradska biblioteka.
U Svečanoj sali održavane su sednice gradskog Magistrata i izabranog Obštestva. U njoj je novembra 1918. godine izvršena primopredaja grada između dotadašnjih austrougarskih i predstavnika srpske kraljevske vlasti.
Sedište lokalne samouprave nalazilo se u Gradskoj kući sve do 1962. godine. Danas se ovde nalaze prostorije političkih stranaka, nevladinih organizacija i javnih glasila, dok su u prizemlju lokali.
Srednja škola u Novom Bečeju iznedrila je mnoge brilijantne umove: Ogroman doprinos za budućnost mladih (VIDEO)
DA SE NIKAD NE ZABORAVI: Najveći spomenici posvećeni narodno-oslobodilačkoj borbi u Drugom svetskom ratu (VIDEO)
ISTORIJA STAROG MLINA U ZRENJANINU: Jezivi LOGOR SMRTI kroz koji je prošlo više hiljada Jevreja, Srba, Roma, komunista i partizana (VIDEO)
ISTORIJSKA, ARHITEKTONSKA I AMBIJENTALNA VREDNOST: Palata pravde kao svedok velikih uloga Bečkereka (VIDEO)
VOJVODINA IMA VELIKI RAZVOJNI POTENCIJAL: U pripremi je nova industrijska zona