Najstarija kuća u Bačkom Petrovcu riznica istorije: Glineni kućerak svedok narodne arhitekture i duhovnosti (VIDEO)
Zgrada predstavlja primer narodne arhitekture od početka naseljavanja Slovaka u Bačkom Petrovcu.
U Narodnom muzeju koji postoji od avgusta 1949. godine, kada je osnovan kao samostalna ustanova sa osnovnim ciljem da prikuplja, proučava, čuva, dokumentuje i izlaže istoriju kulture, kao i materijalnu i duhovnu kulturu Slovaka iz cele Vojvodine nalazi se i Etno kuća u Bačkom Petrovcu.
Zgrada predstavlja primer narodne arhitekture od početka naseljavanja Slovaka u Bačkom Petrovcu.
Ona je i najstarija kuća, a njegov prvobitni vlasnik bio je siromašni seljak Pažo Kočiš i izgrađena je od nabijene gline, delimično ukopana u zemlju s krovom pokrivenim trskom.
Lepota baroka u srcu Vršca: Vladičanski dvor pleni svojom gracioznošću (VIDEO)
Dvorac čuva LJUBAV za koju cela SRBIJA ZNA: Lenka i Laza jedino su na ovom mestu ZAUVEK ZAJEDNO! (VIDEO)
KOCKA, BOLEST I ŠKOLA: Istorija ČUDESNOG dvorca u Jarkovcima (VIDEO)
Zgrada je pod zaštitom države od 1965. godine. Kupovinom kuće muzej je obogatio svoju zbirku etnografskim i arhitektonskim spomenicima.
Danas je ova zgrada opremljena kao etno kuća, a pored originalne zgrade, sadrži i relevantne predmete i pribor koji pripada domaćinstvu. Kuća je poznata kao najstarija kuća u Bačkom Petrovcu i trenutno pripada turističkoj ponudi Turističke organizacije sela Bački Petrovac kao važna turistička atrakcija.
Osim kuće, u muzejskoj postavci u celini dve izvorne postavke i mnogobrojni ostaci drugih
Na početku svog delovanja, već prilikom osnivanja, Narodni muzej u Bačkom Petrovcu je sadržao pet komponenti: etnografsku, kulturno-istorijsku, arheološko–numizmatsku, prirodnjačku i umetničku zbirku. Takođe je imao i svoju biblioteku sa 1141 knjiga. Od tih zbirki do danas sačuvane su etnografska i kulturno-istorijska zbirka, kao i ostaci drugih. U etnografskoj i kulturno-istorijskoj zbirci dominiraju predmeti iz Bačke, ali se u sklopu nje takođe nalaze i predmeti sa teritorije cele Vojvodine.
Etnografska zbirka sadrži mnoštvo predmeta koji se tiču materijalne i duhovne narodne kulture, pre svega starih predmeta i narodne nošnje. Od narodnih odevnih predmeta iz etnografske zbirke najvrednije su “čepce” iz godina 1840. do 1880, a kada se radi o predmetima, muzej u vlasništvu ima mnogo starije izložbene primerke, najčešće predmete kućne izrade za domaćinstvo.
Kulturno-istorijska zbirka sadrži 1194 predmeta, među kojima se nalazi niz pisanih dokumenata, isprava, letaka, plakata, razglednica itd, najviše iz perioda II svetskog rata i perioda nakon njega, ali sadrži i daleko starije i vrednije dokumente. Muzej u vlasništvu zvanično ima 1041 fotografiju. U ovoj zbirci se nalaze fotografije skoro svih sela i gradova Vojvodine u kojima žive Slovaci, ali i sela iz Rumunije i Bugarske sa slovačkim življem.
Arheološko – numizmatska zbirka je sadržala predmete pronađene u arheološkim iskopavanjima đaka petrovačke gimnazije. Na žalost, od numizmatske zbirke sačuvana je samo jedna kutija rimskih novčića, dok iz arheološke zbirke u muzeju nisu ostali sačuvani predmeti.
Iz prirodnjačke zbirke, koju je sačinjavalo mnoštvo prepariranih životinja i ptica, u muzeju je ostalo tek par prepariranih ptica, dok se deo zbirke nalazi u petrovačkoj gimnaziji kojoj je zbirka predata.
Umetničku zbirku muzeja čine brojne slike, pre svega slovačkih vojvođanskih autora. Osnivanjem Galerije Zuzke Medveđove 1989. godine zbirka umetničkih dela slovačkih vojvođanskih umetnika je postala deo zbirke Galerije Zuzke Medveđove.
LEPOTA I ŠARM MODERNE OPŠTINE: Upoznajte Inđiju (VIDEO)
BISER INĐIJE: Jezero sa dva imena godinama predstavlja pravi raj za ribolovce (VIDEO)
Dunavska čarolija u Inđiji: Čortanovačka plaža uvek je puna, a retko ko zna da je tu SNIMLJENA ČUVENA SCENA IZ FILMA!
ETNO KUĆA MARADIK: Sremska tradicija duga više od 150 godina (VIDEO)
ČUVAR PROŠLOSTI KOJI GODINAMA NEGUJE SEĆANJE VRŠCA: Gradski muzej - ponos svih građana! (VIDEO)