Tajne koje se čuvaju vekovima: Narodni muzej u Beloj Crkvi čuva eksponate na kojima se temelji Srbija (FOTO)
Muzej se institucionalno nalazi u sastavu Narodne biblioteke Bela Crkva, čiji se zaposleni trude da očuvaju isorijski, kulturni, ali i vizuelni identitet grada.
Prvi pomeni organizovane muzejske delatnosti u Beloj Crkvi datiraju još od 1877. godine, ali je prvobitno osnovan Gradski muzej u Beloj Crkvi, nakon rasformiranja i pripajanja vršačkom muzeju, ponovo je otvoren 1954. godine.
U kasnijem periodu razvoj Muzeja nije išao u pravcu samostalne ustanove, nego je organizaciono vezan za Kulturno - prosvetni centar, kao njegova muzejska jedinica.
Rub vremena im ne može ništa: Duhovno blago Bele Crkve - dar za turiste iz svih krajeva Srbije, ali i sveta (FOTO/VIDEO)
Manifestacije koje ne smete propustiti: Vreme je da zavirite u karnevale Bele Crkve (FOTO)
LEGENDA MAČVANSKOG GLUMIŠTA: "Martinovi dani" u Bogatiću okupljaju ljude širom Srbije (FOTO/VIDEO)
Danas je ovo muzej kompleksnog tipa i zavičajnog karaktera, sa stalnom postavkom na kojoj su prezentovani arheološki predmeti od neolita do srednjeg veka, predmeti istorijskih zbirki iz XVIII i XIX veka, starog banatskog domaćinstva XIX veka, belocrkvansko slikarstvo XIX i XX veka i eksponati iz prirodnjačke zbirke.
Muzej se institucionalno nalazi u sastavu Narodne biblioteke Bela Crkva, čiji se zaposleni trude da očuvaju isorijski, kulturni, ali i vizuelni identitet grada.
Narodni muzej u Beloj Crkvi je ustanova kulture kompleksnog tipa i zavičajnog karaktera, u kojoj se nalaze arheološki eksponati koji datiraju od neolita do srednjeg veka, predmeti istorijskih zbirki iz 18. i 19. veka, primerci belocrkvanskog slikarstva 19. i 20. veka, kao i etnološka zbirka. U okviru muzeja nalazi se i galerijski prostor u kome se održavaju izložbe.
Gradski muzej u Beloj Crkvi osnovan je 13. septembra 1877. godine i najstariji je muzej na teritoriji Vojvodine, a pod ovim imenom je postojao sve do 1941. godine. Najpre se nalazio u zgradi Magistrata, a na samom početku, njegov kustos bio je Feliks Mileker. Samo par godina od nastanka, muzej je imao zavidnu numizmatičku, prirodnjačku i istorijsku zbirku. Sam povod za osnivanje muzeja su bile pronađene kosti mamuta na obali Karaša, a inicijator Karl Špang je istovremeno bio i pri sakupljač ovih prirodnih retkosti.
Najznačajniji doprinos tokom prvih godina rada muzeja dao je Lonard Bem, kolekcionar, pasionirani istraživač istorije i arheologije Banata, prikupljajući predmete za muzejske zbirke, proučavajući istorijat i nalaze do kojih je dolazio, kao i stalnim usavršavanjem i konsultovanjem sa srodnim ustanovama i drugim kolekcionarima.
Nakon Drugog svetskog rata, odlukom Narodnog odbora, muzej je počeo sa radom 19. marta 1954. godine, kada je premešten u dvospratnu građevinu u glavnoj ulici, gde se još uvek nalazi. Ova zgrada je spomenik kulture pod zaštitom države od 1989. godine. Osnivač obnovljenog Narodnog muzeja je Svetolik Subotić, profesor književnosti u Gimnaziji, a radio je u ustanovi do 1977. godine. Sve do 2003. godine, muzej se nalazio u okviru Kulturno-prosvetnog centra, a nakon toga čini sastavni deo Narodne biblioteke u Beloj Crkvi. U prizemlju zgrade, nalazi se galerijski prostor u kome se izlažu razna umetnička dela poznatih autora.
Eksponati
Muzej je kompleksnog karaktera i ima više postavki:
- arheološka - 500 iskopina, nastala poklonima pojedinaca, slučajnih pronalazača na površinskom sloju, kao i otkupom celokupne privatne kolekcije arheološkog materijala Ozrena M. Radosavljevića, 1986. godine
- istorijska - 532 eksponata, čine je potpuno raznovrsni predmeti po materijalu i načinu izrade: fotografije, dokumenti, oružje, memorabilije, delovi uniformi, knjige
- etnološka - 300 predmeta, u najvećoj meri nastala radom i delovanjem Svetolika Subotića koji je prikupljao etnografski materijal radi formiranja i obogaćivanja zbirke, po selima u okolini Bele Crkve
- umetnička - 80 slika, radovi prvenstveno lokalnih autora od druge polovine XVIII veka do savremene produkcije
- prirodnjačka - 10 eksponata, fosilnih ostataka mamuta i goveda
- numizmatička - 467 kovanica, arheološki (prvenstveno rimski) i savremeni novac
Projekat je finansiran iz budžeta opštine Bela Crkva. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.