NASTAVLJENA TRADICIJA: Građani Novog Sada dobili besplatne badnjake
Građani Novog Sada dobili su besplatne badnjake.
JP "Nacionalni park Fruška gora" u saradnji sa zainteresovanim opštinama podeliće za božićne praznike građanima preko 20.000 besplatnih badnjaka pripremljenih sečom hrasta isključivo na onim površinama na kojima je to po planu gajenja predviđeno.
JOŠ JEDNA LEPA VEST ZA NOVOSAĐANE: Raspisan tender za rekonstrukciju Futoškog parka
PRAVA HRABROST OBASJALA NOVI SAD: Prva žena vatrogasac među stotinama muškaraca obavlja svaki posao bez trunke straha
Tradicionalna akcija realizuje se kako bi bili ispoštovani običaji uz istovremeno očuvanje ekosistema i prirodnih vrednosti najstarijeg nacionalnog parka u Srbiji i jedinog na teritoriji Vojvodine.
U centru Novog Sada, građanima su badnjake delili pomoćnik gradonačelnika Aleksandar Petrović i član Gradskog veća za kulturu Dalibor Rožić zajedno sa predstavnicima Nacionalnog parka.
- Želja nam je da Božić provedemo poštujući naše lepe običaje, u krugu porodica, zdravi, dobro raspoloženi, ali na ovaj način skrećemo pažnju na to da nije dobro da se hrast masovno i nekontrolisano seče kako bi ljudi obezbedili badnjake. Zaštita prirode je prioritet bez konkurencije, jer na nama je da sačuvamo planetu i za sebe i za generacije koje tek dolaze. Živimo u vremenu kada je životna sredina narušena mnogim faktorima i kada ceo svet sagledava načine da zaustvi negativne tokove koji ugrožavaju opstanak svih nas. Neka i to bude jedna od božićnih poruka, da pazimo jedni na druge, da se poštujemo i činimo dobro, ali da isti takav odnos imamo prema svom prirodnom okruženju - istakao je Rožić.
Prema rečima direktora JP "Nacionalni park Fruška gora" Radoslava Krunića, podela besplatnih badnjaka takođe je organizovana u Sremskim Karlovcima, Irigu, Sremskoj Mitrovici, Rumi i u Šidu, a tokom noći između 5. i 6. januara u ranim jutarnjim časovima za sve one koji su se uputili u šumu pripremljeno je 5.000 badnjaka na teritoriji Nacionalnog parka i to na Iriškom vencu, Zmajevcu, Crvenom Čotu, Ležimiru i kod Rohalj baze.
Čuvarska služba JP "Nacionalni park Fruška gora" zajedno sa policijom radi u tri smene kako bi se sprečila svaka nedozvoljena seča hrastovih stabala.