Ovčar iz Siriga gaji "virtemberg" šampionke za priplod (VIDEO)
U selu sa oko 3.500 stanovnika poljoprivreda je osnovni izvor egzistencije.
Domaćinstva se najviše bave ratarstvom, setvom kukuruza, soje i pšenice.
U mestu nema krupne stoke ni velikih farmi. Uglavnom domaće životinje drže na malo, za sopstvene potrebe, ili tek po koje grlo više da prodaju i malo poprave kućni budžet. Tako je i sa ovčarstrvom. Tek tri-četiri porodice imaju ukupno između 350 i 400 ovaca, koliko je potrebno da uz puno rada obezbede uslove za život.
Jedan od ovčara je Dragan Rodić, čija su grla višestruki šampioni na Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu. On ima 90 ovaca "virtemberg" rase i godišnje dobije od 70 do 100 jaganjaca za priplod.
- Za egzistenciju porodice, taman koliko treba - kaže Dragan. - Od države dobijam subvencije 7.000 dinara po grlu, i obrađujem četiri hektara državne zemlje, što je dovoljno da obezbedim hranu, kukuruz, soju i tritikalu za stado.
OTKRIVAMO! Kako da vam kupovina ili prodaja nekretnine ne bude jedan od najstresnijih događaja u životu
VRAĆAJU SE U CENTAR VODNOG SAOBRAĆAJA! Grad na Savi najavljuje izgradnju marine, luke i pristaništa (VIDEO)
Prijateljstva gradova ne mere se udaljenošću: Novi Sad i njegovih 11 pobratima!
Rodić je u ovčarstvu već 25 godina, ali kako veli, nema ambiciju da se širi. I sa sadašnjim brojnim stanjem, kaže, ne ide mu loše, premda svaki dan po više puta treba ovcama kositi travu, nositi je i davati, plus pripremati obroke.
- Na hrani nikako ne treba štedeti, pa se zato moje ovce dva puta jagnje - kaže ovčar Dragan Rodić navodeći da mu je u ovom poslu najviše pomoglo to što je slušao savete veterinara i profesora s fakulteta.
Možda bi, veli, ipak kupio salaš, da proširi posao ali o tom-potom, ne žuri mu se, kaže, jer ima načina da dođe do dinara i zarade i sa 90 ovaca.
Stanovnici OVOG SRPSKOG GRADA PIJU PRAVO BOGATSTVO: U vodi sa česme pronađene VELIKE KOLIČINE ZLATA!
VOLONTERI IZ SVETA UREĐUJU KARLOVAČKI DUNAVAC: Otvoren kamp namenjen tinejdžerima
OGROMAN POMAK: Kvalitet vode u jezeru Palić NAJBOLJI u poslednjih 20 GODINA
Nije do sada konkurisao kod državnih organa vlasti za novčane podsticaje, jer za to bi trebalo da ima registrovanu mini farmu, koja podrazumeva i više ovaca, bar 120 grla.
- Izraelci lepo plaćaju za jaganjce, jer u stadu bude uvek i po neko koje nije za priplod, pa se može na otkupnom mestu u Bačkom Jarku prodati za izraelsko tržište. Mogu da prodam i u Kamendin. Kapne pomalo i od vune i sirove kože. Doduše, kilogram vune na veliko je ove godine od 50 do 70 dinara, ali onaj kome se ne žuri da je proda, može čekati cenu držeći je na tavanu – navodi Rodić.
(VIDEO) "OVAKVE PIJACE NEMA NIGDE U EVROPI" U Bubanj potoku se može naći SVE: Od šarplaninca do "ubice komaraca"