PRASIĆI, MRTVAČKI SANDUK I NACVRCANI SKELEDŽIJA: Skelom preko Dunava, od Begeča do Banaštora (FOTO)
U Srbiji još uvek postoje dve skele koje prevoze putnike. Jednom se kod Kupinova prelazi preko Save, a druga je kod Begeča i sa njom se premošćava Dunav.
"Umeš li ti da voziš? Pa gledaj u retrovizore, šta čekaš da ti ja sve kažem, da li da motaš levo ili desno! Proizvođač ti napravio i retrovizore i volan, samo treba da naučiš da ih koristiš. Nikome do sada za 40 godina na Dunavu nisam tražio na proveru vozačku i saobraćajnu, ali tebi ću izgleda morati!", vikao je skeledžija na našeg vozača Tošu dok mu je istovremeno davao potpuno nejasne instrukcije kako da službeni automobil "upakuje" pored još četiri ostala vozila na krcatoj skeli.
Odlazak na radni zadatak u Bačku Palanku morali smo da iskoristimo kako bi kod Begeča reku prešli skelom, jednom od dve koje još uvek rade u Srbiji. Mnogi stanovnici Nemeština i Vizića u opštini Bačka Palanka koriste upravo ovu skelu kako bi "premostili" Dunav. Njihova mesta nalaze u takozvanom srpskom "džepu" unutar Hrvatske, pa ako bi hteli da kopnom idu do Čelareva i Bačke Palanke, morali bi da pređu četiri granična prelaza, odnosno da iz Srbije pređu u Hrvatsku, tamo voze oko četiri kilometra, a potom još jednom pređu hrvatski i srpski granični prelaz.
Skela na relaciji Begeč-Banaštor-Begeč nema radno vreme. "Radi vam preko dana. Ako požurite, možda stignete. Mada, možda danas ranije završi ako nema puno posla", upozorili su nas meštani Begeča. Iako nema putokaza, pronašli smo prilaz gde skela treba da pristane.
PRIČA STARA VIŠE OD 100 GODINA: Zbog CRNOG MAKSIMA su BOGATAŠI NOSILI TESTAMENT sa sobom
Na skelu može da stane najviše pet vozila, ali pod uslovom da se upakuju kao u kutiji šibica. Za to je zadužen skeledžija. Utisak je da kako dan odmiče on sve više zapliće jezikom, a mi smo došli u sumrak.
"Ljudi, ovaj je malo nacvrcan, pomozite mi vi da nekoga slučajno ne očešem autom", vapio je za pomoć vozač Toša, pa smo mu se ja i fotograf odmah našli pri ruci kako bi bezbedno uparkirao vozilo na omalenu skelu.
"Nisam ja nacvrcan već samo malo, eto tako... Moram da se ugrejem. Dunavom još šibaju vetrovi, i to po ceo dan. Na reci nema zavetrine i hladno je čak i kada je sunčan dan", pravdao se skeledžija dajući mi kusur od 200 dinara, iako je vožnja trebalo da košta 500.
TAJNA GROBA BRANISLAVA NUŠIĆA: Delo MASONA ili poslednja ŠALA SLAVNOG PISCA (FOTO)
"Evo ti kusur, naplatiću samo 300 za auto. Dragi ste mi nešto. Ovaj vaš mali možda ume da vozi, ali bi kod mene na parkiranju pao. Pa ne mogu ja svaki auto ponaosob da navodim na skelu. Otišao bi mi ceo dan samo na to", objasnio je skeledžija.
Ukrcavanje koja bi na primer na nekom od trajekata u Grčkoj trajalo manje od tri minuta, pošto bi profesionalci očas posla "upakovali" automobile na minimalnom prostoru, ovde traje najmanje 15 minuta. Skeledžija ni ostale "goste" nema nameru da navodi, a ni jedan vozač se ne snalazli na tako malom prostoru.
"Gde si ti pošao s tim prasićima? Pa nije ti ovo Ko to tamo peva", vikao je skeledžija na vozača koji je u svom "zastava pikapu" prevozio krmače u zadnjem delu. "Hočeš li me se setiti kada dođe svinjokolj? Čisto sumnjam. Bolje da ti i za njih naplatim", dodao je.
VOZILI SMO AUTO-PUTEM KROZ BG U VREME NAJGOREG ŠPICA: Evo zašto je GUŽVA! (VIDEO/FOTO)
"A ti? Da ti naplatim i za ovoga pozadi? Neće valjda sad u sumrak da se povampiri...", dobacivao je šoferu koji je ukrcavao automobil za prevoz pokojnika.
"E moja deco. Vi mislite da sam ja prolupao, a nije mi lako ovde po ceo dan. Svakakvi ovde prelaze reku. Kada je onomad Hrvatska zatvorila granicu na sedam dana zbog migranata, da vidite vi čega sam se ja nagledao... Dolazili mi na skelu i ovi u džipovima i odelima. Njih sam puštao da se muče do besvesti. Nije mi se nigde žurilo. Ima i onih koji su se parkirali i po 45 minuta. Neka ih. Neka se i gospoda malo pomuči", zaključio je skeledžija na rastanku uz obećanje da je sledeća vožnja na njegov račun. "Ako vas se setim, a verovatno neću, ja častim sledeću turu", rekao je.
Skeledžiju ostavljamo sa osmehom na licu. Možda njegov humor ne razume svako, ali je u svakom slučaju odradio svoj posao i prebacio nas bezbedno preko Dunava. Skelu i skeledžiju upisujemo kao još jednu od onih turističkih atrakcija koje se ne mogu naći u brošurama, koje sami morate da otkrijete. U Bačkoj Palanci takvih stvari ima mnogo, samo se treba usuditi da se malo luta na svoju ruku, a ne samo po turističkim protokolima.