PROJEKTI NA SVETSKOM NIVOU NASTALI U SRCU NOVOG SADA: Šta je Centar za digitalni dizajn i kako pomaže studentima?
Centar za digitalni dizajn nastao je 2014. godine na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, a organizovali su ga profesori, naučnici i studenti ovog fakulteta.
Digitalizacija sama po sebi omogućuje lakše i brže korišćenje stvari oko nas, kao i jednostavniji put do informacija koje su nam svakodnevno potrebne.
Kada je u pitanju ovaj pojam, prvo na šta se pomisli uglavnom su studenti i fakultet koji se stalno bavi digitalizacijom i celokupnim IT sektorom – Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu.
VUČEVIĆ: Sećamo se naših slavnih predaka i junačke borbe koju su vodili iz svojih ideala
Manifestacija u čast vina i grožđa, a bude i PONEKA SVADBA: Opština Apatin čuva tradiciju i odoleva zaboravu!
ELITNA BOLNICA ĆE KRASITI SEVERNU POKRAJINU NAŠE ZEMLJE: Građani Vojvodine dobiće moderan klinički centar
Zajedničkim snagama akademci i profesori pokrenuli su još 2014. godine Centar za digitalni dizajn u sklopu odseka za arhitekturu na ovom fakultetu. Tako su studentima omogućili lakši rad na projektima, a posetiocima ovog fakulteta bolje je predstavljeno mnoštvo proizvoda njihovog umeća i znanja.
Centar je namenjen različitim grupama ljudi i često sarađuje sa naučnicima iz drugih oblasti kako bi se njegov rad unapredio, objašnjava profesorka sa Fakulteta tehničkih nauka, Vesna Stojaković, ujedno i jedan od osnivača ovog centra.
- Prvenstveno, centar je namenjen naučnicima, arhitektama u praksi koje mogu da koriste usluge ukoliko nemaju mogućnost da svoje projekte analiziraju ili naprave kroz digitalne tehnologije ili im treba pomoć. Takođe, centar je naravno namenjen i studentima koji treba da se edukuju u toj oblasti da bi jednog dana i sami razvijali ovu oblast u Srbiji - navodi profesorka Stojaković.
Ona dodaje da ova oblast tek počinje da se razvija u svetu, pa tako Srbija sa svojim studentima i naučnicima može biti dosta kontkurentna na tom polju. Zanimljivo je takođe što u ovom Centru rade na mnogim neobičnim projektima koji dosad nisu viđeni.
- Najzanimljiviji je "Iglo paviljon" koji smo radili za Noć istraživača pre nekoliko godina, a on je posle bio prenesen u vrtić "Zemlja čuda" i tamo je stajao oko godinu dana. U pitanju je iglo koji je napravljen od stiropora, sečenjem pomoću dva robota. Robot iseca stiropor i pravi odgovarajuće panele pomoću užarene žice i oni se kasnije uklapaju u jednu strukturu - objašnjava Vesna Stojaković.
Profesorka još dodaje da je ovaj projekat posebno interesantan jer je rađen u razmeri 1:1, što znači da je iglo u pravoj i realnoj veličini. Pored ovog imali su još jedan od veoma zanimljivih projekata, nazvan "Tessellated paviljon".
Njegova neobičnost leži u tome što je napravljen od drveta koje je toliko tanko da podseća na ljusku jajeta.
- Drugi projekat napravljen je od trougaonih panela koji su povezani tako da nema nikakvih dodatnih spojnica kao što su lepak, ekseri... U pitanju je uklapanje poput sklapanja puzle i moguće je potpuno ga rastaviti, kao i reciklirati - kaže ona.
Profesorka navodi da se u Centru za digitalni dizajn bave i arhitektonskom vizualizacijom. U okviru ove oblasti prave se veb 3D aplikacije, gde osoba može interaktivno da se kreće ili menja prostor koristeći samo veb pretraživač.
- Ovaj projekat još uvek nije zaživeo u praksi jer zahteva određenu opremu i prisustvo osobe na određenom mestu. Interaktivnost je veoma bitna, a ovde je postižemo koristeći samo veb pretraživač što je mnogo jednostavnije od na primer VR-a - zaključuje profesorka Stojaković.
Veoma bitna mogućnost koju ovaj smer pruža studentima koji se za njega i odluče jeste to da je nakon završenih studija studentima prilično lako da nađu posao kako i kod nas, tako i u inostranstvu.
Kako kaže profesorka Vesna Stojaković, broj studenata svake godine raste, a važno je samo da se edukuju u okviru ove oblasti.
Video intervju sa profesorkom Vesnom Stojaković možete pogledati ispod teksta: