Albert Ajnštajn je upisan na spisak znamenitih Novosađana, a evo i zbog čega
Čas istorije
O istoriji Novog Sada se veoma mnogo piše i govori. Zanimljivo je da se nastanak mnogih istorijski značajnih tvorevina vezuje upravo za ovaj grad, a samim tim i mnoga znamenita imena. Među tim imenima posebno se ističe Albert Ajnštajn.
Ovaj poznati Novosađanin je bio mornar, a nakon toga mu se sudbina potpuno preokrenula
Otkud Albert Ajnštajn na spisku znamenitih Novosađana?
Da krenemo redom.
Jedan od najvećih umova i najznačajnijih ličnosti u istoriji sveta rođen je u Ulmu, 1879. Međutim, životni put ga je naveo da neko vreme boravi i u srce Vojvodine.
Počev od godine 1889, student medicine po imenu Maks Talmud, koji je četvrtkom uveče posećivao Ajnštajnove u toku šest godina, je upoznavao Ajnštajna sa ključnim naučnim i filozofskim tekstovima, uključujući Kantovu Kritiku čistog uma. Dok je bio u gimnaziji, Ajnštajn se često sukobljavao sa školskim autoritetima i vređao upravu, verujući da je duh učenja i kreativnog razmišljanja izgubljen usled nastojanja na čistoj memorizaciji gradiva.
VELIKI DOBROTVOR I GRADITELJ: Zahvaljujući ovom čoveku, Novi Sad je postao stecište modernizma
Iako je pokazao odličan uspeh na matematičkom i naučnom delu prijemnog ispita za upis na Savezni politehnički institut u Cirihu, njegov neuspeh u delu ispita iz slobodnih veština osujetio je ove njegove planove. Tada njegova porodica odlučuje da ga pošalje u Švajcarsku da završi srednju školu. Ajnštajn se zatim upisuje na Savezni politehnički institut, u oktobru mesecu, i prelazi u Cirih.
Tamo upoznaje Milevu Marić. Milevino druženje sa Ajnštajnom razviće se u pravu ljubavnu romansu tokom sledećih par godina, i pored protivljenja njegove majke kojoj je smetalo to što je ona previše stara za njega, što nije Jevrejka, i što ima fizičku manu.
Ajnštajn se oženio sa Milevom Marić 6. januara, 1903. Ajnštajnova ženidba sa Marićevom, koja je bila matematičarka, predstavljala je u isto vreme i lično, ali i intelektualno partnerstvo i vezu. Za Milevu Ajnštajn je govorio: „Ona je stvorenje jednako meni samom i koje je jednako nezavisno i jako kao što sam i ja”.
Mileva i Albert Ajnštajn živeli su u Novom Sadu u periodu od 1905. do 1907. godine, u kući koju je sagradio njen otac, Miloš Marić. Upravo te 1905. godine, Ajnštajn je svetu prvi put predstavio teoriju relativiteta u Novom Sadu.
Postoje indicije da je ova teorija nastala upravo u ovoj kući, koja se nalazi u Kisačkoj ulici i zaštićena je kao kulturno dobro.
Iako i danas traje debata o tome da je Albert ukrao Milevinu slavu, činjenica je da su ova dva velika naučnika ostala zabeležena u novosadskoj istoriji, i to je ono čime se Novosađani svakako mogu pohvaliti.