U TOKU SU RADOVI NA JEDNOJ OD NAJLEPŠIH GRAĐAVINA SUBOTICE: Mnogo mladih svoje vreme provodi baš u toj zgradi
U toku su radovi na Gradskoj biblioteci u Subotici.
Gradska biblioteka Subotica je osnovana 1890. godine, od 1953. godine se nalazi u zgradi nekadašnje Kasine koju je projektovao Ferenc Rajhl u neobaroknom stilu. Raspolaže sa 300.000 knjiga, a rad sa korisnicima je organizovan u tri pozajmna odeljenja, dve čitaonice, dve posebne zbirke i dvanaest ogranaka. Fond je podeljen na knjige na srpskom, hrvatskom i mađarskom jeziku.
U toku su radovi na ali i u zgradi Gradske biblioteke, kako na prednjoj fasadi, tako i u unutrašnjem delu, koji se rešava, manje-više, predviđenom dinamikom. Jedan posetilac nam se obratio sa primedbom da "stara" čitaonica nije bila dostupna mladima, upored i kritikovao što se "nova" još nije stavila u upotrebu, iako je "promovisana" krajem 2020. godine.
GRAD KOJI JE PROMENIO VIŠE OD 200 NAZIVA: Znate li kako se Subotica pre zvala?
SUBOTICA URUČILA JUBILARNE NAGRADE PREDUZEĆIMA: Ove firme su najviše doprinele razvoju grada - neke posluju i preko 30 godina
SRPSKI GRAD KOJI ODUZIMA DAH: Subotica kao iz bajke ukrašena poput najlepših svetskih METROPOLA (FOTO/VIDEO)
Po rečima Dragana Rokvića, direktora Gradske biblioteke, u ovom objektu u centru grada uporedo teku radovi na uređenju prostorija „stare“ i "nove" čitaonice.
- Korisnici usluga Gradske biblioteke odnosno korisnici koji posećuju čitaonicu su u periodu kada je postavljeno ovo pitanje, imali na raspolaganju deo stare čitaonice u kataloškoj sobi kao i prostorije u američkom kutku, a sve to zbog zamene prozora u staroj čitaonici - objašnjava Rokvić.
Prošli ponedeljak, 17. januara, nakon izvršene zamene prozora u staroj čitaonici, otvorili smo za korisnike prvo deo, a sutradan u potpunosti staru čitaonicu, kako navodi portal Subotica.com
Što se nove čitaonice tiče, Rokvić ističe da ubrzano teku radovi na dobijanju upotrebne dozvole, međutim kako je u međuvremenu došlo do izmene Zakona o zaštiti od požara, moralo se pristupiti izradi projekata i izvođenju dodatnih radova (vodovod, struja, dimnjak za odimljavanje itd)
- Svi ovi radovi zahtevaju određeno vreme jer su uključeni i nadležni subjekti izvan Gradske biblioteke, a o svemu je upoznat i Grad Subotica, kao osnivač - dodaje Rokvić.
Direktor biblioteke je pozvao sve mlade sugrađane, korisnike ove ustanove, da mogu da dolaze u kontinuitetu u ovu ustanovu da čitaju i uče, ali i zamolio za razumevanje ukoliko nekada dođe do neodložnih radova koji povremeno zahtevaju izolaciju određenog prostora, odnosno privremeno zatvaranje.
Više vesti o Subotici možete pogledati OVDE.