Žrtve čija se imena i likovi i danas pamte i poštuju: Muzej Racije sa sobom nosi važnu lekciju i veliku bol (FOTO/VIDEO)
Racija je počela u Čurugu uveče 4. januara. Pohapšeni su ugledni ljudi, imućniji zemljoposednici, zanatlije, lekari, advokati...
Racija je naziv za nezapamćen i jedan od najstrašnijih genocidnih zločina u istoriji sveta počinjen nad nevinim žiteljima Čuruga, Žablja, Đurđeva, Gospođinaca, Gardinovaca, Vilova, Loka, Titela, Mošorina, Šajkaša, Kisača, Srbobrana, Temerina, Novog Sada i Bečeja u januaru 1942. godine.
Ovaj zločin po surovosti nadmašuje mnoga nečovečna dela, a mesecima brižljivo pripreman od mađarske fašističke vlade, pod pokroviteljstvom mađarskog šefa države Mikloša Hortija.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/24/pjimage_11.jpg?itok=2eSyOM7u)
Kako da nam život bude lepši i bolji: Opština Vladimirci ima sjajan "recept" za prosperitet (FOTO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/13/ribnicka_pecina4.jpg?itok=m3ERwQzS)
Ribnička pećina jedinstven dragulj prirode! Šalitra iz njenih šupljina korišćena za pravljenje baruta u ustanku (FOTO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/13/mali_zvornik_foto_srbijadanassasa_dzambic.jpg?itok=ZRjmSD6s)
NAJVEĆA SVETINJA OVOG KRAJA: Pogledajte kakve tajne krije "MALI OSTROG" u Malom Zvorniku (FOTO/VIDEO)
Racija je počela u Čurugu uveče 4. januara. Pohapšeni su ugledni ljudi, imućniji zemljoposednici, zanatlije, lekari, advokati, koji su iste večeri na najsvirepiji način pobijeni i bačeni u zaleđenu Tisu.
Pošto su za dva dana ubili oko 70 osoba, mađarski nacisti su na Badnje dan - 6. januara počeli masovna hapšenja po Čurugu. Prostorije opštine nisu mogle da prime sve "četnike koji pružaju otpor", te su magacini hrane Branka Novakova - Topalova, Trive Šeguljeva i Paula Lampela kao i učionice "Velike škole" pretvoreni u sabirne logore.
U prostorijma škole i magacinima uhapšeni su podvrgnuti žestokom maltretiranju, mučenju i batinanju, da bi zatim svirepo streljani mitraljeskim rafalima u zatvorenim magacinima. Preživeli ili ranjeni su naknadno pojedinačno dotučeni. U Topalovom magacinu je zverski ubijeno preko 500 nevinih ljudi, žena i dece.
Pokolj u Čurugu je trajao preko Božićnih praznika sve do 17. januara 1942. godine. Nevine stanovnike Čuruga, odrasle muškarce i žene i mlađe, čak i odojčad koju su razbijali o zidove i kamione, ubijali su mađarski vojnici, žandari, policija i njihovi pomagači meštani. Potom su ih kolima nosili na živu Tisu i bacali pod led da se nikom groba ne zna.
Više o ovoj tragediji koji su Vojvođani preživeli, bolnoj istoriji koju i dan danas pamete, sa dubokim poštovanjem odaju počast žrtvama i ponosno govore imena svojih junaka, heroja, govorio je kustos muzeja Racije, koje je osnovalo memorijalno društvo "Racija" u saradnji sa Republikom Mađarskom 2013. godine u Čurugu Lazar Kaćanski.
- Najveći eksponata muzeja jeste sama autentičnost prostora. Eksponati u našem muzeju su fotografije žrtava koje su nam poklon od porodica samih žrtvi kako bi se sačuvala uspomena na te ljude, te žrtve od zaborava - govori kustos i dodaje:
- Glavni cilj našeg muzeje jeste da se mlade generacije dovode ovde, da čuju priču, da saznaju o istoriji našeg naroda. Ne da bi se svetili bilo kome, već da bi im ostao trag onoga šta se desilo u januaru 1942. godine.
Stavovi izraženi u ovom medijskom sadržaju su odgovornost autora i njegovih saradnika i ne predstavljaju nužno zvaničan stav opštine Žabalj.