Crna magija iz "Dece zla" zaista postoji: Šta predstavlja kosa u tegli, šta je SIHIR i kako ga prepoznati?
U samom uvodu serije svi su se zapitali šta radi tajanstvena junakinja...
Prva srpska serija koja se emituje na HBO "Deca zla", rađena je prema knjizi Miodraga Majića.
Radnja ovog trilera smeštena je u srpsku prestonicu, ali u jednom trenu se premešta u Bosnu i Hercegovinu, tačnije selo blizu Bijeljine.
RAJSKA SVEĆA: Koja je namena mističnog predmeta iz serije "Crna svadba" i ZA ŠTA ga Vlasi koriste?
JEZIVE VLAŠKE KLETVE od kojih niko nije pobegao: Prizori iz serija su strašni, ali u realnosti je JOŠ GORE
"SAHRANILA SAM TE I OPLAKALA, IDI!" U "Kalakanskim krugovima" izaziva jezu, a nekada lepota ove glumice je ostavljala bez daha
Monstruozno ubistvo na Dedinju pokreće radnju "Dece zla", a potraga za počiniteljem glavnog junaka, advokata Nikolu Bobića, kog tumači Radovan Vujović, odvešće u mnogo pravaca, a jedan od njih je put magije i mračnih rituala.
Nastavak teksta može sadržati "spojlere", pa ukoliko niste odgledali sve epizode serije ne preporučujemo dalje čitanje.
Glavnog junaka Nikolu Bobića potraga za istinom o Hajriji Zilkić (Jasmina Avramović) će odvesti u Bosnu i Hercegovinu, tačnije u selo kod Bjeljine.
Tamo će pronaći teglu u kojoj su ostavljeni pramenovi kose, a lokalna vračara Munevera (Emina Muftić) će otkriti da je u pitanju "sihir".
Šta je zapravo sihir?
Reč je o obliku crne magije koji se odvija među muslimanskim življem na teritoriji Srbije, Crne Gore ili Bosne i Hercegovine. Islam kao i hrišćanstvo osuđuje bilo kakvi oblik okultizma, ali mnogi odlučuju da na ovaj način nekome nanesu zlo.
Sihirbaz, tačnije onaj ko postavlja sihir, dođe do nečega što je direktno ili indirektno u dodiru sa telom žrtve (kosa, nokti, izlučevine-uzimaju se sa odeće žrtve). Mnogi su posvedočili da im je nestao deo odeće i potom se nekim čudom pojavio, doduše izmenjen (pocepan, izvezen koncem određene boje, isprljan nečim što je teško ili nemoguće očistiti). Ove stvari se vraćaju, ali sada je na njima sihir koji najčešće počinje delovati onog momenta kada dođe u dodir sa vlasnikom, ali ovako nešto nije pravilo.
U malim mnogim mestima, gde živi muslimanska zajednica, gde ljudi ispijaju kafe i čajeve, najviše se "šuška" o ovim nesvakidašnjim pojavama. Razgovara se o strahu od toga da se ne nagazi na tuđ sihir. Ako je loše krenulo, često biste bili u prilici da čujete : "Ma meni je neko sihir postavio". Ovu vradžbinu mogu ukloniti upravo one osobe koje je i postave. To su obično starije vračare. Osim vračarama, kada im se postavi sihir ili osobe bar misle da je tako, obraćaju se za pomoć hodžama. Oni obično mogu prepoznati da li je sihir postavljen ili ne.
I sihirbaz i onaj u čije je ime sihir urađen, postavljaju sihir samo na onim mestima koja su dostupna svakom čoveku (postavljanje sihra na/u zemlju, u temelj, krov objekta, mesta unutar kuće, često na prilazu kući).
Nakon što sihirbaz napravi sihir, on naredi džinima (šejtanima) da postave sihir na mesto do koga će biti izrazito teško ili nemoguće doći: procepi u stenama, tekuće, stajaće vode itd. Specifičnost ovako napravljenog sihira je da menja mesto na kome je postavljen. Postoji i sihir koji nije napravljen ni na kakvom predmetu. Sihirbaz džina jednostavno na osnovu proračuna određenih podataka uputi na neku osobu (sihirbazi traže ime osobe, ime majke i datum rođenja).
Na samom početku serije "Deca zla", gledaoci imaju priliku da vide kako pacijentkinja psihijatrijske bolnice u Kovinu svoj pramen kose stavlja u teglu, a ovom scenom u TV ostavrenje se uvodi motiv sihira.
Kako se kasnije saznaje, reč je o Hajriji Zilkić koja je silovana tokom rata u Bosni i Hercegovini. Tragična junakinja ostaće bez razuma, a jedino što ostaje aktivno u njenoj svesti je da se osveti za monstruoznost koju je doživela, a to će učiniti bacanjem kletve.
Daljim tokom radnje serije saznajemo da Hajrija više nema nikakve reakcije na svet oko sebe, a jedino što čini je smeštanje pramenova kose u teglu jednom godišnje.