Zbog pesme "Vidovdan" ZABRANJENA u Hrvatskoj, Bosni i Crnoj Gori - Vlasnica druge himne srpskog naroda NEPOŽELJNA kod komšija
Nijedna proslava ne može da prođe be ove numere, a evo kako se Gordana nosi sa tim što je nepoželjna u okolnim zemljama.
Goca Lazarević priznala je da nije svuda dobrodošla da peva.
Naime, ona je otkrila da joj je zbog izvođenja pesme "Vidovdan" zabranjeno da nastupa u Hrvatskoj, Bosni i Crnoj Gori.
- Da, na svim zvaničnim medijima i uopšte me ne zovu. Čak i u Crnoj Gori, od kada je Milo na vlasti, više me ne zovu. Ako dođem da pevam, onda me uslovljavaju da ne pevam Vidovdan. Ja im na to kažem: Onda ne dolazim - rekla je pevačica u emisiji "Divan Šou".
Njena mlađa koleginica Tamara Milutinović smatra da nema osnova za takvu zabranu jer tekst pesme nikoga ne vređa:
- Ali ova pesma stvarno nije problematična u tom smislu. Pesma samo peva otadžbini. Nigde se niko ne ponižava niti vređa. Ne vidim razlog zašto je to tako, ali okej.
Podsetimo, pevačica Gordana Lazarević progovorila je o čuvenoj pesmi "Vidovdan", koju srpski narod, jednom rečju, obožava.
Nijedna proslava ne može proći bez ove pesme, a posebno emotivno se peva na današnji veliki praznik, Vidovdan, 28. juna. Gordana Goca Lazarević je ponosna na svoj hit "Vidovdan", koji je postao neizostavan deo svih slavlja i veselja već više od tri decenije. Smatra se da je ova pesma, kako je nedavno otkrila, po želji pokojnog patrijarha Pavla, postala "druga himna srpskog naroda".
- Pevaju je pevači svih žanrova, od zabavnjaka, preko pop muzičara, do klasičnih. Rado je izvode i ruski pevači i horovi, kao i Grci i Rumuni. Čuje se i u Peruu i na Kubi. Izašla je iz ‘vlasništva’ kompozitora i mene kao izvođača. Gotovo da nema većeg skupa na kome se horski ne peva. Može se slobodno reći da je ‘Vidovdan’ druga himna srpskog naroda, ma gde se on nalazi - ispričala je ona.Napisao ju je njen suprug, istaknuti kompozitor Milutin Popović Zahar, povodom 600 godina od Kosovske bitke, koja je 1989. godine obeležena na Gazimestanu.
Goca je oduvek bila fascinirana ovom pesmom koju uvek izvodi s puno emocija, jer smatra da ona duboko dira srca svih koji je pevaju. "Vidovdan" se ne peva samo u Srbiji već i širom sveta, od Rusije do Grčke, Perua do Kube, jer je prerastao svojevrsni nacionalni simbol. Za Gocu i mnoge Srbe, Kosovo i Metohija nije samo geografsko područje već i deo njihove duše i istorijskog identiteta koji ne može niko da im "otme".
- Ne može i nikada neće. Kosovo i Metohija je za Srbe mnogo više od simbola i od naše istorije. “Kud god da krenem, tebi se vraćam ponovo, ko da mi otme iz moje duše Kosovo” - ispričala je pevačica.
Šta se desilo na Vidovdan?
Svakog 28. juna sećamo se kosovskih junaka, ali i svih iskušenja sa kojima se suočavao srpski narod na ovaj dan, i nijedan praznik ne budi osećanje zajedništva, pripadnosti i patriotizma kao Vidovdan. Osim toga, mnogo nama relevantnih istorijskih događaja na našim prostorima desilo se upravo na 28. jun.
Srpska pravoslavna crkva obeležava danas Vidovdan, praznik posvećen Svetom velikomučeniku knezu Lazaru i svim srpskim mučenicima koji su poginuli u Boju na Kosovu 1389. godine. Evo kako su Vidovdani obeležili srpsku istoriju:
1. Kosovski boj 1389. godine
2. Tajna konvencija između Srbije i Austrougarske 1881. godine
3. Početak Drugog balkanskog rata 1913. godine4. Gavrilo Princip izvršio atentat na Franca Ferdinanda 1914. godine
5. Versajski sporazum i kraj Prvog svetskog rata 1919. godine
6.. Vidovdanski ustav Kraljevine SHS 1921. godine
7. Rezolucija Informbiroa 1948. godine
8. Govor Slobodana Miloševića na Gazimestanu 1989. godine9. Srbi prestali da budu konstitutivan narod Hrvatske 1990. godine
10. Izručenje Slobodana Miloševića Hagu 2001. godine