"Najstroža kazna za onog koji prekine život nevinog muslimana" Stav ISLAMSKE ZAJEDNICE JASAN - trudna Aneli na velikoj muci
Čitava javnost trenutno prati svaki korak Aneli Ahmić koja je iz romanse sa Markom Janjuševićem Janjušem začela. S obzirom da oboje imaju decu i nerazjašnjene emotivne odnose, sve češće se nameće pitanje da li će Aneli izneti ovu trudnoću do kraja. Danas je veliki muslimanski praznik Kurban bajram, a na ovaj sveti dan rasvetljena je mračna tajna zadrugarke.
Asmin Durdžić, poznat po svom turbulentnom ljubavnom odnosu, sada je izgladio odnose sa najpoželjnijom starletom današnjice - Stanijom Dobrojević.
Turbulentan odnos između njegove bivše supruge Aneli Ahmić i Amina smo imali priliku da pratimo proteklih meseci, a kako se kraj rijalitija Elita približio, mnoge istine isplivavaju na videlo.
Demantovao Aneli na veliki praznik
I dok pokušavaju jedno drugo da ponize i demantuju, Aneli iz Elite provocira Asmina, dok on sa druge strane na Instagram profilu vrlo često udara kontru. Durdžić je danas na svom Instagram profilu objavio status kojim je hteo da demantuje Aneli o trudnoći.
- Evo još jedan demant za Ahmiće! Pričala je da smo planirali bebu i sve, kad sam rekao da je došla da prekine trudnoću i Sita i Jasna nisu dale one su govorile da lažem, pa čak i dotična se klela u Noru da lažem u studiju - napisao je Asmin.
Čestitao Bajram svim vernicima muslimanske veroispovesti
Danas je počeo Kurban-bajram ili Dan žrtve, praznik koji muslimani širom sveta slave kao jedan od dva najveća praznika u islamu, a Asmin je iskoristio priliku da svim vernicima islamske veroispovesti čestita praznik.
Praznik se čestita rečenicom "Bajram šerif mubarek olsun" što u prevodu znači "neka bude čestit i blagosloven Bajram".
Važnost Kurban bajrama
Kurban-bajram se slavi četiri dana - prvog dana očevi i majke bogato daruju svoju decu i najmlađu rodbinu, a žene pripremaju bogate trpeze za goste. Ovaj praznik se dočekuje u kućama - u zoru se odlazi u džamije na sabah-namaz, gde se čeka izlazak sunca i klanja Bajram-namaz. Posle čestitanja, odlazi se na groblje, a potom kući gde je, prema pravilima šerijata, sve pripremljeno za žrtvu Kurbana. Kurbansko meso se deli na tri dela, od kojih je jedan namenjen siromašnima, drugi rodbini, a treći se ostavlja u kući. To meso može se podeliti i nemuslimanima, a cilj darivanja je zbližavanje ljudi i negovanje dobrosusedskih odnosa. U tradiciji islama, kurbansko meso ne deli se samo muslimanima već svima bez razlike – sirotinji, komšijama i rodbini.
Zabeleženo je da je prorok Muhamed prvi deo mesa koji bi odsekao, kao znak pažnje i dobre volje, uvek poklanjao komšijama, hrišćaninu i Jevrejinu.
Kurban-bajram se naziva i hadžijski, zato što se toga dana završava glavno godišnje hodočašće Kabi u Meki. Hadž na tom svetom mestu jedno je od pet glavnih obaveza svakog punoletnog muslimana kome to imovinsko i zdravstveno stanje dozvoljava. Smatra se da je hadžija Alahov gost kome se pruža prilika da mu se oproste svi gresi. Milioni muslimana svake godine okupljaju se na tlu kojim je koračao Muhamed. Tradicionalno, nakon molitve u Meki, hodočasnici odlaze do planine Arafat gde se veruje da je Muhamed poslednji put propovedao.
Hadžiluk se ne smatra samo ispunjavanjem božje zapovesti, nego i dokazom jednakosti svih pripadnika islamske vere pred Alahom, a cilj mu je i potvrda jedinstva i solidarnosti islamskog sveta. Običaj hodočašća svetih mesta poznat je i u preislamskoj Arabiji, kao i među semitskim narodima. Svi muslimanski verski praznici računaju se po mesečevoj, a ne po sunčevoj godini, a Kurban-bajram je dva meseca i deset dana posle Ramazanskog bajrama.
Današnji veliki praznik svim građanima Srbije islamske veroispovesti čestitali su patrijarh Porfirije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ministar spoljnih poslova Marko Đurić, kao i mnogi ministri i zvaničnici Republike Srbije. Kurban-bajram se proslavlja i u Albaniji, gde je u zoru više hiljada muslimana povodom praznika klanjalo u ulici Mučenika nacije u Tirani.
Islamska zajednica o prekidu trudnoće
Aneli i asmin imaju svu moguću pažnju javnosti, ali ono što su izrekli jedno o drugome su stvari na koje nijedna zajednica ne gleda blagonaklono, islamska pogotovo. Jedna od najvažnijih odlika islama jeste da on podstiče na očuvanje i odbranu čovekovog života. Zato je u islamu predviđena najstroža kazna za onog koji prekine život nevinog muslimana. Tako islam posvećuje posebnu pažnju očuvanju začetog deteta u majčinoj utrobi i zabranjuje bilo kakav oblik negativnog odnosa prema njemu. S druge strane, islam podstiče rađanje dece i formiranje novih, jačih i mnogobrojnih islamskih generacija. Allah dž.š. je trudnicama obećao nagradu koju je samo za njih pripremio. U jednom hadisu Poslanik a.s. kaže: "Zar neka od vas, koja je trudna sa svojim mužem, a zadovoljan je s njom, da ne bude zadovoljna da ima nagradu kao onaj koji posti i bori se na Allahovom putu. A kada je porođajni bolovi obuzmu, niko ni na nebesima ni na Zemlji ne zna šta joj je od nagrade pripremljeno." Da li igde postoji ovakva nagrada? Ne, to postoji samo u islamu.
Ako prekinete život nekome ko nije ovm svetu načinio nikakvog greha, to je isto kao da ste uništili čitav svet
Plod deteta u utrobi majke u islamu predstavlja živo biće i na osnovu toga se zabranjuje njegovo uništenje. Takođe je haram uništenje deteta koje je začeto na nezakoniti način (zinalukom), jer je ono živo ljudsko biće koje nema greha. Među islamskom ulemom ima onih koji kategorično zabranjuju namerni prekid trudnoće, ne obraćajući pažnju na život (period ploda u utrobi majke) začetog deteta, jer sa samom oplodnjom uspostavljen je novi život koji nosi nasledne osobine roditelja koje su samo Alahu dž.š. poznate, jer postojanje deteta počinje od samog trenutka kada je materica prihvatila plod u sebe.