Samir podelio srećne vesti: Zadrugar ide na transplantaciju bubrega u Tursku - bliska osoba će mu biti donor, a ovo su svi detalji
Ovo su najnovije informacije o njegovom zdravstvenom stanju.
Pevač i bivši zadrugar, Samir Ramović, nakon napuštanja "Elite 7" otkrio je da se bori sa obiljnim zdravstvenim problemom.
Samir je zabrinuo javnost kada je Marko Janjušević Janjuš otkrio da je Ramoviću hitno potreban donor bubrega zbog otkazivanja oba organa. Međutim, ubrzo nakon toga, Samir se oglasio na Instagramu i pojasnio situaciju, navodeći da mu bubrezi nisu potpuno otkazali, ali da funkcija bubrega opada, što zahteva hitnu transplantaciju kako bi se sprečilo dalje ugrožavanje drugih organa.
Doktori su savetovali Samiru transplataciju bubrega i verovatno će ovu operaciju sprovesti u Turskoj. On je danas podelio srećne vesti i otkrio da bi transplatacija trebala da se uradi u sredu.
- Dobio sam informacije, ujak će da mi bude donor, pokazalo se sve da može. U ponedeljak idem u ambasadu, a ako Bog da u sredu će da bude transplatacija. Javio mi se čovek iz Bijeljine, bio je tu do samog kraja, hteo je da bude donor, pa se razočarao jer neće on. Osećam se kao da mi on daje bubreg, do kraja života će biti prijatelj moje porodice - rekao je Samir za domaće medije.
Samir je za nedavno otkrio šta su mu dijagnostifikovali lekari.
- U pitanju je insufijencija bubrega u poodmakloj fazi. Trenutno mi oba bubrega, kako kažu doktori, rade sa svega deset odsto kapaciteta - počinje priču Ramović.
Prve probleme s bubrezima imao je još u detinjstvu.
- Funkcija bubrega je oštećena još davno, kada sam imao šest godina imao sam problem - bakteriju. Popio sam neku vodu koju nije trebalo. Tada mi je rađena biopsija bubrega, bio sam na određenoj terapiji. Kasnije se opet javio problem, u osmom razredu osnovne škole. Tada sam takođe bio na terapiji, ponovo je rađena biopsija, isti problem. Posle te terapije je funkcija bubrega bila oštećena, ali nije bilo drastičnog odstupanja od uredne funkcije, možda su neki parametri bili malo povišeni, gubio sam belančevine u urinu... 2009. sam imao upalu, jer sam trenirao fudbal. Tada je počeo da mi kreatinin ide na gore. Ako je gornja granica za odraslu osobu 120, meni je tada otišao na 130, pa na 140, 150... Pre ulaska u rijaliti mi je bio oko 200. Kada sam izašao i ponovio nalaze, video sam da mi je funkcija bubrega naglo opala, taj kreatinin mi je otišao na 600 i nešto, urea na 32, a do 10 mislim da je granica normale. Odmah sam bio spreman za dijalizu, ali sam dobio određene lekove. Posle dve nedelje sam ponovio nalaze, urea je krenula da pada, samim tim sam odmah izbegao dijalizu, da ne dođe odmah do toga, ali mi je doktor odmah predložio da nađem kardiohirurga, da mi ugrade u ruci šta treba, da budem spreman za dijalizu. Prema njihovim predviđanjima, jako brzo će, najkasnije do Nove godine, ipak doći do dijalize. Trebalo bi da se uradi transplatacija bubrega, da ne dođe do dijalize. Kako kaže, najbolje rešenje jeste transplatacija bubrega.
- Čovek kad krene na dijalizu, menja mu se način života sto odsto, svakog drugog dana je u bolnici od četiri do šest sati. Već sada mi preti opasnost od oštećenja drugih organa, kao što je, recimo, koštana srž, kosti, problemi sa želucem... Od lekara sam dobio 5-6 lekova koje pijem svakodnevno, da bih sačuvao te druge organe. Parametri pokazuju da ide ka tome, da postoji mogućnost da se to negativno organizuje na druge organe. Preporučena mi je transplatacija bubrega, što pre, da ne bude kasno, dok ne dođe do trajnog oštećenja drugih organa. Ako dođe do toga, onda nema transplatacije, već je čovek na dijalizi do kraja života, dolazi do određenih komplikacija i lošeg ishoda.
Izvor: Pink.rs/A. Nikolić/Prenela I.R.