OVA PRAVILA MORATE DA POŠTUJETE! Saznajte koju hranu možete da delite sa vašim ljubimcem!
Deljenje "ljudske hrane" s ljubimcem nije nužno loša stvar, ali morate se držati određenih pravila kako se pas ne bi ugojio ili da ne bi naučio da traži poslastice sa stola tokom ručka.
Verovatno ste nebrojeno puta čuli da nije dobro davati ljudsku hranu ili ostatke sa stola psima. Svakako nije najbolja ideja da delite hranu s ljubimcem direktno iz vašeg tanjira, ali postoji mnogo toga što se nalazi na našem stolu a što možete poslužiti i svom psu. Mnogi ljudi, uostalom, sami spremaju hranu za pse i njihovi ljubimci jedu "ljudsku klopu" bez problema.
Dokazano: Psi smanjuju rizik od pojave srčanih bolesti kod svojih vlasnika!
Ključ je u umerenosti
Vlasnici obično brinu da će se pas koji jede ostatke naše hrane ugojiti. Tu svakako ima istine, ali ne mora nužno da bude tako. Ako je hrana koju mu dajete bogata mastima, šećerima i kalorijama, postoji rizik da će se pas zaista ugojiti. Ta opasnost veća je kod malih pasa kojima je potreban mali višak hrane da bi se ugojili. Ipak, deljenje zdave hrane u malim količinama ili smanjenje regularnih obroka u skladu s količinom namirnica koje mu dajete sa stola, pomoći će da vaš ljubimac ne nabaci koji kilogram viška.
Pogledajte urnebesnu kompilaciju zbunjenih kućnih ljubimaca! (VIDEO)
Masna hrana
Hrana s dosta masti takođe doprinosi zapaljenju pankreasa, koje u ekstremnim slučajevima može da dovede do sepse i unutrašnjeg krvarenja. Takva hrana, koju treba izbegavati, jeste slanina, pašteta, kobasica, meso u sosu… Malo parče ovih i sličnih namirnica naravno neće izazvati nikakve problem, ali nikako ne treba preterivati.
Sanjali ste psa? Evo šta vam podsvest poručuje! (FOTO)
Ugljeni hidrati
Ugljeni hidrati mogu biti odličan izvor energije. Zato moramo da vodimo računa o količinama koje dajemo psima. Psi s dijabetesom trebalo bi da apsolutno izbegavaju ostatke sa stola koji sadrže velike količine ugljenih hidrata, poput paste ili pirinča. Ako ljubimcu date poslednji komad tosta ili malo preostalih špageta, ništa mu se strašno neće dogoditi, ali svakako nije najpametnije da mu poslužite tanjir palačinki.
So
Kad je o ljudskoj ishrani reč, mnogo se govori o lošim efektima unosa velike količine soli. Za zdrave pse to svakako nije veliki problem. Izuzetak su psi s hroničnim problemima s bubrezima. Takođe, ne zaboravite da slana hrana uglavnom nosi dosta kalorija i masti, tako da je zbog toga svakako ne treba služiti psima u velikim količinama.
OOO DA - IRITIRATE VAŠEG LJUBIMCA! Ovih 7 situacija POKAZUJU da NERVIRATE vašu mačku!
Šta kuca sme da jede?
Ne gubite iz vida da zdrava hrana nije ista za nas i za pse. Sveže voćke i povrće odlična su poslastica za vaše ljubimce. Voće je bogato vodom i vlaknima, tako da ne bi trebalo da preterujete kad ih dajete psima jer mogu da izazovu problem sa stomakom. Suvo voće takođe nije loša opcija, ali vodite računa o tome da sadrži veće količine šećera. Za pse koji ne piju dovoljno vode, voće je odličan način da povećaju unos tečnosti.
I psi mogu da se prehlade, prepoznajte PRVE SIMPTOME!
Ljubimci se svakako raduju i dobrom komadu mesa. Piletina, ćuretina, riba, govedina i drugo meso bez mnogo masti odličan su izvor proteina. Ako mu uz redovnu ishranu dobacite poneki komad mesa koji je ostao od ručka, ništa mu neće biti.
Mnoge biljke i začini dobri su za pse kao i za ljude. Iako nema sasvim pouzdanih rezultata, smatra se, na primer, da cimet smanjuje rizik od raka, kao i da štiti od bakterija. Pola kašičice cimeta (za velike pse) uz redovan obrok može imati blagotvorno dejstvo. S vremena na vreme, pse možete počastiti čak i slatkišima, ali s tim treba biti veoma oprezan i nikako ne smete preterivati. Parče slatkiša u specijalnim prilikama je u redu, ali nikako kao redovna poslastica.
Modni dodatak ili potreba?! Da li ste obezbedili zimske cipelice za vašeg PSA?
Kako deliti "ljudsku hranu"
Sakupljanje svih ostataka sa stola nije najzdraviji način da podelite hranu s ljubimcem. Nekada je to bila uobičajena praksa, ali danas se smatra da treba voditi računa o tome šta on jede. Vodite računa da mu ne dajete odjednom mnogo hrane na koju nije navikao i koja se razlikuje drastično od njegovih uobičajenih obroka. Kad ljubimcu dajete ostatke hrane, vodite računa da to budu male količine, kao i o tome šta mu tačno dajete: meso, masti, ugljene hidrate, vlakna… Nemojte da uvodite više od jedne nove namirnice na nekoliko dana. Tako ćete takođe moći da imate u vidu ako mu neka određena namirnica izaziva nevolje.
HTELA JE DA JE DA NA USVAJANJE, ALI... Ona je novi ravnopravni član porodice Bekvalac! (FOTO)
Davanje hrane direktno sa stola može naučiti vašeg psa „lošim manirima” i „prosjačenju”. Ako to želite da izbegnete, delite hranu s njim onako kako biste mu dali bilo koju drugu poslasticu – dalje od stola i ne u vreme obroka. Možete, na primer, tražiti od njega da uradi svoj omiljeni trik pre nego što dobije hranu. Bilo bi dobro i da je prethodno pojeo svoj redovan obrok.