Ovih 8 razloga je dovoljno da shvatite da je higijena zuba vašeg psa NEOPHODNA
15.03.2017.
14:10
Komentari (0)
Posledice mogu biti mnogobrojne.
Žvakanje poslastica namenjenih čišćenju zuba i glodanje kosti svakako će doprineti boljoj higijeni zuba vašeg psa, ali ništa ne može da zameni staru dobru četkicu i pastu za zube, tvrde stručnjaci.
Uši životinje NISU IGRAČKA: Obratite pažnju šta vaša mačka pokušava da vam KAŽE svojim ušima
Dajemo vam 8 razloga zbog kojih bi trebalo da svom psu češće perete zube:
Najgenijalniji pas na svetu - svira bubnjeve, igra irski ples, radi JOGU - i ni to nije SVE! (VIDEO)
- Čak 80 odsto pasa (i mačaka) do druge godine života dobije neku od periodontalnih oboljenja (narušeno zdravlje desni i zuba). Najčešće je reč o upalama desni, korena zuba, kosti oko korena zuba, ligamenata vilične kosti.
- Isti procesi koji se odvijaju u usnoj duplji čoveka dešavaju se i kod pasa. Ukoliko se u periodu od 72 sata ne „napadne“, bakterijski biofilm koji oblaže naše zube pretvara se u kamenac. Slojevi kamenca menjaju boju belih zuba u žutu (plak). Kad ga ugledate, znajte da zapravo gledate milione nataloženih bakterija koje uzrokuju oboljenja zuba i desni, kao i neprijatan zadah.
- Redovno pranje zuba uklanja bakterijski biofilm koji je glavni uzročnik plaka. Kad nema plaka, zubi su duže zdravi i čvrsti.
- Uklanjanjem kamenca koji je skriven od očiju – u šupljinama oko i između zuba, sprečiće se brojna oboljenja zuba i desni. Razmislite o poseti stomatologu za pse ukoliko primetite da vaš pas u usnoj šupljini ima dosta kamenca. Poliranje zuba nakon uklanjanja kamenca je obavezno kao i kod ljudi, inače će se nove naslage kamenca ponovo stvoriti veoma brzo.
- Plak je nalik cementu prepunom bakterija. On dovodi do upale i infekcije desni, povlačenja desni i propadanja kosti oko korena zuba. Gingivitis (upala desni) i propadanje kosti uzrokuju ispadanje zuba.
- Možda niste znali ali infekcija desni može putem krvotoka dospeti i u druge delove tela i tako prouzrokovati druga, još teža oboljenja. Lako može stići do srčanih zalistaka ili uticati na smanjenje funkcije bubrega.
- Psi su sposobne da trpe veliki bol i da ga pritom vešto kriju. Ipak, postoje jasni znaci da vaš mezimac ima problem sa zubima: ako primetite da više ne žvaće ili trza igračke zubima tako jako i žustro kao obično, ako teže i sporije žvaće grickalice, ako radije jede mekšu hranu, ako šapama trlja predeo oko usta olakšavajući tako bol i pulsiranje, ili glavu trlja o nameštaj. Jasni znaci su svakako i neprijatan zadah iz usta kao i promena boje zubne gleđi.
- Mnogi psi manjeg rasta predodređeni su za probleme sa zubima i desnima. To su pre svih: jorkširski terijer, pomeranac, jazavičar, šnaucer, čivava. Bolesti zuba i desni kod ovih pasmina javljaju se u mlađem uzrastu. Preporučuje se da se ovim rasama zubi peru svakodnevno i da dvaput godišnje idu na preglede kod stomatologa.