ZABRANJUJE SE SLANJE GOLIH SLIKA - Kazna ZATVOROM ukoliko pošaljete EKSPLICITNU FOTOGRAFIJU
"Slanje jasne poruke počiniocima da će se suočiti s zatvorom!"
Sajberflešing (postupak koji uključuje slanje opscenih slika strancima putem "AirDrop" ili "Bluetooth" tehnologije) će postati kazneno delo u Velikoj Britaniji, a onima koji budu proglašeni krivima preti kazna do dve godine zatvora.
Ukupno 76 posto devojaka od 12 do 18 godina dobilo je neželjene gole slike dečaka ili muškaraca, pokazalo je istraživanje profesorke sociologije Džesike Ringrouz 2020. godine, piše britanski Metro.
DOBIO 107.000 EVRA ODŠTETE KADA JE TUŽIO BIVŠEG POSLODAVCA: Iznenadiće vas razlog zbog kog je dobio OTKAZ
"TITRANJE" OKA: Evo ŠTA ZNAČI kada se to dogodi ženi, prema narodnom verovanju
U međuvremenu, istraživanje YouGova iz 2018. godine je pokazalo da su gotovo polovini mladih žena u dobu od 18 do 34 godine poslate neželjene s*ksualne slike. Zakon o zabrani takve prakse deo je Vladinog zakona o internetskoj sigurnosti.
Ako su nečije postavke "AirDrop" postavljene na "svi", to znači da neko izvan njegovog popisa kontakata može anonimno zatražiti da mu pošalje datoteku, a identitet pošiljaoca može ostati anoniman. Fotografija se ponekad može pojaviti na uređaju, što znači da su žrtve prisiljene da je vide, čak i ako je prijenos odbijen.
Zamenik premijera Velike Britanije Dominik Rab rekao je da mu je zaštita žena i devojaka glavni prioritet.
"Zbog toga duže držimo s*ksualne i nasilne počinitelje iza rešetaka, dajući žrtvama porodičnog zlostavljanja više vremena da prijave napade i povećavajući financiranje usluga podrške na 185 miliona funti godišnje", rekao je Rab.
"Učiniti "cyberflashing" određenim zločinom najnoviji je korak - slanje jasne poruke počiniocima da će se suočiti s zatvorom", kaže Rab.
Sekretarica Nadin Doris dodala je: "Tehnologija ima moć da zbliži ljude i učini naše živote boljim, ali takođe može omogućiti gnusno ponašanje onih koji žele zlostavljati, nauditi i uznemiravati. Nadolazeći zakon o sigurnosti na internetu prisliće tehnološke kompanije da prestanu da koriste svoje platforme za počinjenje podlih dela "cyberflashinga".