Mama Buba objašnjava RAZLIKU IZMEĐU DŽEMA, PEKMEZA I MARDMELADE: Priznajte da ovo niste znali!
Novosađanka Buba Ivković (62) je prava jutjub zvezda, iako kuvanje nije njena primarna profesija, to je ne sprečava da u potpunosti uživa u kuhinji i da deli svoje znanje i recepte sa drugima.
Novosađanka Buba Ivković (62) je prava jutjub zvezda, iako kuvanje nije njena primarna profesija, to je ne sprečava da u potpunosti uživa u kuhinji i da deli svoje znanje i recepte sa drugima.
SKANDAL NA SAHRANI U SRBIJI: Zbog udovca MORALA DA REAGUJE policija - Evo ŠTA SE DESILO!
KOLIKI POKLON - TOLIKO HRANE! Pukla bruka zbog venčanja na kom su jedni dobili JASTOGA, DRUGI PILETINU!
Mnogi njeni recepti su omiljeni, kako zbog toga što su deo tradicije, tako i zbog lakoće i načina na koji nam Mama Buba predstavi sva ta ukusna jela. U komentarima ispod njenih videa nalaze se samo reči hvale, a žene često naglašavaju koliko toga nauče od nje.
Lakoćom, mirnoćom i mnoštvom informacija Mama Buba dopire do srca mnogih, a još jedan u nizu videa koji odiše lepotom ukusa je onaj u kom govori i sprema džem, marmeladu i pekmez.
Naime, ispostavilo se da je mnogo ljudi komentarisalo kako zapravo i nisu znali koja je razlika kada govorimo o ovim poslasticama, pa se zato Mama Buba na svoj način potrudila da detaljno objasni šta je šta i usput je napravila sva tri slatka specijaliteta.
- Ko nije brao, krao i jeo zelene kajsije, kao da je preskočio jedan značajan deo detinjstva. A najpoznatija i najomiljenija hrana koja se pravi od kajsije je pekmez, pored rakije, normalno – mada rakija tehnički i nije hrana nego piće. Iskoristićemo sezonu kajsija i napraviti pekmez, ali i džem i mermeladu i objasniti razliku između ovih namaza koje se prave od voća uz dodatak šećera, pektina i limunske kiseline, a da bi se dobio voćni namaz, koriste se različite vrste, količine i kombinacije voća i načini pripreme, ovako je Mama Buba započela svoj novi video.
A upravo te karakteristike koje je navela su ujedno i kriterijumi po kojima se međusobno džem, marmelada i pekmez razlikuju.
-Zavisno o udelu voća koji sadrže, postotku šećera, načinu obrade voća od kojih se pripremaju, razlikuju se pekmezi, džemovi i marmelade. Pored ovih karakteistika i poreklo (etimologija) reči je potpuno različita, rekla je Mama Buba.
Pekmez
Pekmez nam dolazi od persijskog bakmâz – vino, vino od urmi preko turskog pekmez - uvareni (ukuvan) voćni sok. Reč se nalazi i u Vukovom Rečniku i objašnjena je kao sirup od jabuka, krušaka…
Džem
Džem je iz staroengleskog jezika i pojavila se u ranim godinama 18. veka sa značenjem "pritisnuti ili cediti nešto".
Marmelada
Reč marmelada je pozajmljena iz francuskog jezika (marmelade), a potiče od portugalske reči marmelada, što znači "pekmez od dunja" koja je izvedena od reči marmelo – dunja.