DUH ROKENROLA: Ovo je najneobičnija priča ŠVERCA gramofonskih ploča po Rusiji u vreme Drugog svetskog rata
Verovatno najneobičnija ploča krije priču o ljudskom duhu
U Rusiji posle Drugog svetskog rata, Staljin je zabranio posedovanje bilo koje zapadne muzike. Sve ploče dozvoljene u zemlji morale su biti ruskih kompozitora. Ali bilo je dosta ljudi gladnih zapadne popularne muzike - svega, od džeza i bluza do rokenrola.
Šverc vinila bio je opasan, a pribavljanje materijala za pravljenje kopija onih ploča koje su ipak nekako ušle u zemlju bilo je skupo i vrlo rizično.
Omiljeni modni dodaci nikada nisu bili tako primamljivi! Pogledajte naš izbor najlepših torbica!
Ovo su provereno najbolji LEKOVI ZA MAMURLUK! Od hrane, preko saune do metode "klin se klinom izbija"
HIT NA MREŽAMA: Ovaj pas živi kao car! Vlasnik mora svuda da ga NOSI jer je lenj, a obišao je pola SVETA
Genijalno rešenje ovog problema počelo je da se pojavljuje u obliku „Muzika kostiju“, ili ponekad nazvane muzikom „Kostiju i rebara“ (bones ’n’ ribs po uzoru na rock ’n’ roll), ili jednostavno Rebra.
Mladi 19-godišnji inženjer zvuka Ruslan Bogoslovski iz Lenjingrada promenio je pravila igre napravivši uređaj za kopiranje zapadnih albuma kako bi ih onda mogao distribuirati širom Rusije.
Problem je bio u tome što nije mogao pronaći materijal na koji bi kopirao, vinil je bio teško dostupan kao i svi naftni proizvodi nakon rata.
Zatim je jednog dana naleteo na gomilu odbačenih rendgenskih snimaka. Uspelo je. U to vreme ruski zakon nalagao je da se svi rendgenski snimci moraju uništiti nakon jedne godine skladištenja, jer su bili zapaljivi, pa je prekopavao kante za smeće i plaćao čistačima za rendgenske snimke, a tokom 20 godina ručno je napravio oko 1.000.000 kopija na rendgenskim snimcima. Bilo je tu svega, od klasike do Bič Bojsa. Na kraju je zbog ove pobune proveo pet godina u zatvoru u Sibiru.
Preko 20 godina, "Bone Music" je bio jedini način na koji su ruski ljubitelji muzike mogli doći do zapadnjačke muzike, koju su puštali na „muzičkim zabavama i zabavama uz kafu“ u svojim domovima, daleko od ušiju i očiju KGB-a.
Na slici je kopija vinila indijske pesme "Avaara" Raja Kapora urađena na rentgenskom snimku grudnog koša. Verovatno je nastala oko 1951. godine. Svaka ploča je bila ručno rađena i jedinstvena.
Potvrda hrabrosti da se podriva autoritet, pobuna i ljubav prema muzici.