SVE VREME SE POGREŠNO MERITE? Greške koje svi pravite kada stanete na vagu vam dodaju kilograme
Kad god odlučimo da skinemo "višak" prvo se konsultujemo sa vagom
Potrebno je samo nekoliko sekundi, da vam jedan predmet u kupatilu odredi kakav će vam biti otatak dana - to jest da li ćete se radovati ili tugovati zbog kilaže.
Međutim, broj koji vam "šapne" ova sprava nije nužno tačan, jer postoji ispravan i pogrešan način da se vagate!
Prvo i najvažnije je doslednost.
- Učinite to delom svog jutarnjeg rituala - rekla je za "Consumer Reports" dr Holi Vajat, pomoćnica direktora Zdravstvenog i velnes centra Univerziteta Kolorado Anšuc.
Kada održavate doslednost, znaćete kakvo vam je pravo zdravstveno stanje i koje namirnice utiču na oscilacije, objasnila je doktorka.
Ima i dosta nauke da je podrži. U studiji "Journal of Obesity" iz 2015. godine, istraživači sa Univerziteta Kornel koji su pratili 162 žene i muškarca sa prekomernom težinom tokom dve godine otkrili su da su oni koji su se merili svaki dan i pratili svoje rezultate bili uspešniji u gubitku težine i održavanju iste.
Neophodno je da vagu postavite na tvrdu, ravnu površinu. Tepisi i prostirke za kupatilo su ogromno "NE". Klimava ili nagnuta vaga može dovesti do netačnog očitavanja. A tu je i tajming. Stručnjaci se slažu da je najbolje vreme za stajanje na vagu jutro pre nego što jedete i nakon što odete u kupatilo.
Takođe bi trebalo da planirate da se tuširate nakon što se izmerite.
- Vaša koža je najveći organ u telu i lako upija tečnost - rekao je za "Good Housekeeping "dr Kit Kantor, vodeći nutricionista i izvršni direktor programa za ublažavanje nutritivne zavisnosti u ishrani i piću (NAMED).
Takođe, posle plivanja ili tuširanja, vaše telo može da apsorbuje jednu do tri šolje vode, povećavajući vašu pravu težinu za nekoliko kilograma.