Zaboravite sve što ste znali: kako je roze postala boja za dečake, a plava za devojčice!
Godinama smo živeli u svetu gde se roze tradicionalno smatra bojom za devojčice, dok je plava rezervisana za dečake.
Ova "stroga podela" i danas postoji - od dečije odeće, preko knjiga, pa sve do naizgled nebitnih stvari kao što su čestitke ili papiri za pakovanje poklona. Iako se čini neobičnim, postojalo je vreme kada je plava bila smatrana "ženstvenom" bojom, dok je roze bila boja za dečake.
Da bismo razumeli ovaj koncept, moramo se vratiti u vreme kada boje nisu bile povezivane sa polom koji ih nosi, a roze i plava nisu bile korišćene kao "znak raspoznavanja" za dečake i devojčice.
U to doba, deca, bez obzira na pol, uglavnom su nosila belo. I dečaci i devojčice nosili su haljine, a bela je izabrana ne zato što je predstavljala nevinost (kako bi neki mogli da pomisle) već iz daleko praktičnijeg razloga - tkanina te boje se lako održavala korišćenjem izbeljivača. Deca su počinjala da nose koloritniju odeću koja bi otkrivala njihov pol (kao što su suknje i košulje) tek oko šeste ili sedme godine. Koncept koji je povezao pojedinačne boje sa polom pojavio se tek sredinom 19. veka, piše portal Vintidž njuz.
U to vreme, dečija odeća počela je češće da se pravi u svetlijim tonovima i pastelnim bojama. Nekoliko decenija kasnije, plava i roze počele su da se povezuju sa dečacima i devojčicama, ali ne na način na koji to činimo danas. Zapravo, plavu su prvo uglavnom nosile devojčice, dok je roze bila omiljena nijansa za dečake.
Postoji mnogo dokaza ove prakse u publikacijama s početka 20. veka. Magazin "Earnshaw's Infants' Department" je 1918. godine objavio tekst u kojem tvrdi: "Pink je jača i odlučnija boja i prikladnija je za dečake. Plava, koja je delikatnija i nežnija, lepša je za devojčice."
Teorije koje su objašnjavale ovu praksu varirale su tokom godina, ali se uglavnom verovalo da je plava povezana sa Bogorodicom, pa je zato imala "žensku" konotaciju, dok je roze bila povezana sa crvenom, koja se smatrala snažnom i jakom, pa samim tim "muževnijom" bojom. Stručnjak za boje Gavin Evans je u intervjuu za Biznis Insajder čak otkrio da su krajem 19. i početkom 20. veka majke savetovane da dečake oblače u roze kako bi izrasli u snažnije muškarce.
Tridesetih godina 20. veka situacija je počela da se menja. Odjednom, modne kuće su roze počele da reklamiraju i prodaju kao "savršenu" za žene, dok je plava postala "muževna" i muška. Časopis Tajm je u to vreme objavio tabelu u kojoj je navodio koje modne kuće prelaze na "novo pravilo" i koje još uvek koriste "staru podelu".
Ipak, do početka Drugog svetskog rata roze i plava su potpuno zamenile rodne uloge! Tokom godina, jaz između ovih boja se samo povećavao, šireći se sa odeće na igračke, kolevke, kolica i generalno čitavu bejbi industriju.
Plava i roze boja danas su savršeni primer kako se moda i trendovi mogu brzo promeniti. U vreme kada se rodni identiteti preispituju više nego ikada, a stari stereotipi ruše i odbacuju, možda je vreme da i podela plavo/roze dođe kraju. Nije li vreme da prestanemo da ograničavamo dečiju individualnost i omogućimo im da sami biraju svoje boje, bez obzira na pol?
Možda je vreme da roze i plava, kao i sve druge boje, postanu univerzalne, oslobođene od rodnih ograničenja. Dopustimo deci da istražuju svet boja bez predrasuda, jer moda i trendovi dolaze i prolaze, ali sloboda izražavanja ostaje večna.