DOKTOR UPOZORAVA: Brižni roditelji NIKADA neće pustiti svoje dete KASNO U KREVET - to je VEOMA OPASNO!
Za decu je san izuzetno koristan.
Spavanje je fiziološka potreba za bilo koju osobu.
Iako je jasno da je decu nekada veoma teško uspavati na vreme, san za njihov rast i razvoj je veoma bitan. Doktor Komarovski je i objasni tu važnost i zašto je opasno da deca idu kasno na spavanje.
"PAS mi je SPASIO ŽIVOT: Njuškao je i lizao nogu na kojoj mi je RASTAO MELANOM"
Otarasite se VIŠKA VODE u organizmu: Ovo ULJE ublažava OTOKE I TOPI KILOGRAME!
Problem je u tome što je sve teže i teže staviti decu u krevet u pravo vreme. Ona se praktično nikada ne rastaju sa pametnim telefonima, tabletima i računarima, očarana beskrajnim svetom zabave. Treperenje ovih uređaja šalje signal mozgu da nije vreme za spavanje, a dete je i dalje budno, umesto da zaspi i dobije snagu za sledeći dan.
Naučna istraživanja jasno pokazuju da deca koja kasno zaspe postaju razdražljiva i anksiozna, teško se koncentrišu na nešto, imaju poteškoće sa učenjem i postaju nervozna.
Ovo je SATNICA koju nikako ne smete prekoračiti za spavanje
U prvim godinama života dete usvaja ogromnu količinu informacija i stiče nove veštine brzinom van domašaja odraslih. A to je posledica hormona rasta koji se stvara u telu 2-3 sata nakon što zaspi i deluje uglavnom noću.
Najbolje vreme za oslobađanje ovog hormona je ponoć. Stoga, ako dete krene u krevet kasnije od 21h, proizvodnja hormona se prekida u njegovom telu i smanjuje se vreme tokom kojeg hormon jednostavno nema vremena da izvrši svoju funkciju.
Takođe, kasno spavanje negativno utiče na razvoj detetove inteligencije. Stoga, rastući organizam mora da se odmara noću, a cela porodica mora to da čini zajedno sa detetom!
Kako će dete spavati utiče ceo njegov dan. Od aktivnosti koje je imalo, do ishrane i drugog. Savet je i da dete napravi neku rutinu koja mu jasno daje do znanja da je vreme za spavanje.