AKTIVNI MALIŠANI! Otkriveno da bebe sanjaju još u stomaku, a nikad ne biste pogodili zbog čega zevaju!
Ko bi rekao...
Bebe su neiscrpna tema i pobuđuju pažnju gotovo od momenta začeća. Naročito su zanimljivi malo poznati detalji vezani za period trudnoće njihovih mama. Baveći se ovim razdobljem stručnjaci su došli do niza neobičnih otkrića uzrokovanih njihovim uzajamnim odnosom.
"JUTARNJE MAŽENJE!" Nina Seničar OVAKO započinje dan: Prizor koji je RASPAMETIO sve! (FOTO)
SLATKE MUKE! Evo koja su imena popularna u Srbiji i Hrvatskoj: Jedno za dečake je OMILJENO!
PRELEPO! Kajli Džener pozitivno iznenadila sve: Ovo je njen lek za sve! (FOTO)
U trudnoći se ženama izoštravaju sva čula, a posebno čulo mirisa, zbog čega ne mogu da podnesu pojedine namirnice koje su pre trudnoće obožavale. U trudnoći se menja ritam rasta i opadanja kose. U ovom periodu kosa više raste, a nakon porođaja više opada. Normalan ritam uspostavlja se obično šest meseci nakon rođenja deteta.
Što se tiče beba, one su aktivne i tokom boravka u majčinom stomaku. Igraju se pupčanom vrpcom, sisaju prst, plaču i sanjaju. Bebe počinju da spavaju četiri nedelje nakon začeća. Međutim, ono zanimljivije je da su u 30. nedelji trudnoće, otkriveni neprestani nepravilni i nasumični pokreti očiju kod beba u materici, isti kao pokreti koji se pojavljuju u REM fazi, kada nam se složene slike i informacije kreću kroz mozak, što znači da bebe najverovatnije počinju da sanjaju već tada.
Dokazano je da od četvrtog meseca mogu da prepoznaju majčin i očev glas. I još nešto. Bebe rođene u maju uglavnom su teže od beba rođenih u drugim mesecima. Ovaj podatak se pripisuje slavskim, novogodišnjim i drugim bogatim trpezama, tokom kojih buduće majke konzumiraju kaloričniju ishranu.
Zanimljiva je i situacija sa "zevanjem“. Bebe u stomaku počinju da zevaju oko jedanaeste nedelje i ne prestaju do rođenja. - Izgleda da zevanje nije prosto otvaranje usta, već generalizovano zatezanje mišića - kaže Olivije Valusinski, lekar opšte prakse iz Pariza, koji istražuje ovu pojavu.
I fetus i novorođenče zevaju dvaput češće od odraslih i zatežu mišiće usta jedanput ili dvaput svakog sata. Izgleda da zevanje takođe podstiče prelazak iz mirovanja u period aktivnosti i, kao i REM spavanje, pobuđuje mnoge oblasti u mozgu koje održavaju budnost.