LETOVANJE ZA SVAČIJI DŽEP: Ovo su najpristupačnija letovališta na BUGARSKOJ RIVIJERI, smeštaj i hrana su JEFTINIJI NEGO KOD NAS
Bugarska važi za najjeftiniju destinaciju u regionu i zato je svake godine posećuje na hiljade srpskih turista.
Izbor destinacije za letovanje podrazumeva više kriterijuma, ali jedan je sigurno najvažniji - pristupačna cena. Bugarska je zato jedna od najpopularnijih letnjih destinacija, kombinacija pristupačnih cena i pristojnih letovališta smeštenih na obali Crnog mora privlači turiste širom sveta, a posebno one sa Balkana.
Bugarska važi za najjeftiniju destinaciju u regionu i zato je svake godine posećuje na hiljade srpskih turista. Mnogi se odlučuju i za letovanje u ovoj zemlji zbog blizine i dostupnosti. Naime, udaljenost između Srbije i Bugarske je oko 600km, te je vrlo lako organizovati put u svojoj režiji.
LETUJTE U KOMŠILUKU ZA SAMO 25E: Ovo su NAJJEFTINIJA LETOVALIŠTA od kojih vas deli samo nekoliko sati vožnje, a prave su rajske oaze
GRČKE PIJACE - RAJ ZA SRBE: Ovde nabavljaju masline, sir i začine koje nose kući, NE RADE svaki dan, a evo šta se dešava posle 12:30h
Još jedan plus je što vozačima za Bugarsku nije potreban zeleni karton, na granici je dovoljno pored pasoša pokazati validnu saobraćajnu dozvolu. Naravno, podrazumeva se i važeći pasoš, a ukoliko vodite i ljubimce, moraćete i za njih da izvadite putnu ispravu.
Kako Bugarska pripada južnom delu umerenog klimatskog pojasa sa suptropskim uticajem, ima veoma povoljnu klimu. Njena lokacija između dve klimatske zone utiče na raznovsnost i umerena leta i zime. To što je smeštena u klimatskom raju, čini da zemljište, vegetacija i životinjske vrste koje nastanjuju Bugarsku budu raznovrsne.
Popularna letovališta
Bugarska rivijera je i te kako živahna za vreme letnje sezone. Duge peščane plaže Crnog mora oduševljavaju turiste iz godine u godinu. Hoteli u su predvidjeni za svačiji džep, te se kreću od najluksuznijih do najekonomičnijih.
Kao najveću prednost letovanja u Bugarskoj, turisti ističu raznovrsnu ponudu letovališta, koja pogoduje turistima različitih zahteva, i različith novčanih mogućnosti. Turisti najčešće posećuju Sunčev breg, Nesebar, Varnu.
Sunčev breg
Najpopularnije letovalište, naročito među mlađom populacijom, jeste Sunčev breg. Blizina je dodatni plus - Niš je od Sunčevog brega udaljen samo 580 kilometara.
Ovo letovalište nudi svakako sjajnu zabavu, ali nije "tradicionalni" bugarski mali grad već jedno od najpopularnijih odmarališta u Bugarskoj.
Sunčev breg je nagrađivana lokacija poznata po odličnim klimatskim i ekološkim uslovima. Priroda je zaista jedinstvena, a prelepe arhitektonske građevine savršeni su dodatak. U ovom gradu je otvoreno više od stotinu hotela i hotelskih kompleksa od kojih možete da birate u kome ćete odsedati za vreme vašeg letovanja.
Skoro svaki hotel ima dobro opremljenu plažu. Mnogi hoteli su otvoreni u istorijskim zgradama, ali postoje i potpuno nove konstrukcije koje nude ne samo udoban odmor, već i sve potrebne sadržaje za poslovne sastanke.
Danas se ovo popularno letovalište može bez problema staviti u rang sa najpoznatijim svetskim destinacijama. Grad je postao svojevrsni Las Vegas tokom letnje sezone, sa velikim brojem diskoteka i kazina, kao i drugih ugostiteljskih objekata.
Sunčev breg važi za veoma jeftinu destinaciju, i što se tiče smeštaja i svih ostalih aktivnosti. Namirnice su jako jeftine, možda čak i jeftinije nego u većini marketa kod nas. Tako hleb košta 95 dinara, litar mleka 120 dinara, kilogram lokalnog sira 600 dinara, 10 jaja oko 260 dinara.
Smeštaj možete naći i za 25e po danu. Naravno ukoliko želite bolje uslove moraćete da izdvojite od 30 do 60e po danu. Cene u luksuznim hotelima kreću se i do 300e po danu (za dve osobe).
Nesebar
Među porodičnim ljudima najpopularnije mesto u Bugarskoj je Nesebar.
Grad je uslovno, ali i geografski podeljen na dva dela: Stari grad i Novi grad. Novi grad zauzima kopneni deo letovališta i više odgovara mlađim turistima, dok Stari grad zauzima poluostrvo dugo 850 m, i predstavlja istorijski deo, koji češće privlači starije turiste.
Zbog bogate istorije samog mesta, Nesebar je 1983. godine uvršten u UNESCO listu kulturne baštine. Velika pogodnost za turiste je i neposredna blizina jednog od najpopularnijih bugarskih letovališta za mlade Sunčev Breg. Ova dva letovališta su gotovo spojena, pa turisti mogu laganom šetnjom, autobusom ili pomorskom linijom lako da putuju od mesta do mesta.
Veličanstvene bele stene, plavo more, zlatni pesak i nepregledne plaže, okružene peščanim dinama – Nesebar je pravi dijamant. Zbog činjenice da je ovaj grad uglavnom poznat kao odmaralište, većina lokalnih hotela izgrađena je u neposrednoj blizini obale. Na teritoriji svakog hotela nalazi se plaža, lanac restorana i prodavnica. Pored toga, dobro opremljene plaže u Nesebru nude iznajmljivanje sportske opreme. Ovde ćete pronaći sve što vam je potrebno za ronjenje i surfovanje.
Turisti ističu da su cene hrane i pića pristupačne, a da za celokupni ručak u restoranu ne treba izdvojiti veliku svotu novca. Turisti dodaju da pored restorana, gosti imaju veliki izbor ekspres restorana i kioska sa brzom hranom, čije su cene još pristupačnije. Kada se govori o cenama, turisti najčešće imaju primedbe na skupo iznajmljivanje ležaljki i suncobrana na plažama, koje nekada može iznositi i 12-15e po danu.
Sjajan smeštaj možete naći već od 25e, te ukoliko spremite samo malo veću sumu, možete uživati u stvarno dobrim hotelima.
Varna
Drugi grad po veličini u Bugarskoj leste luka Varna. Iako je poslednji na spisku, najviše preporučujemo ovo letovalište upravo zato što ćete ovde proći najjeftinije.
Varna je jedan od najstarijih gradova u Evropi. Ovde je oko 570. godine pre nove ere osnovana grčka kolonija Odessos, i to na mestu još starijeg tračkog naselja.
Grad je poznat po "Varninskom zlatu", tračkom nakitu starom 6.000 godina otkrivenom u nekropoli koja je izložena u Arheološkom muzeju, zajedno sa grčkim, rimskim i osmanskim starinama. Šetalište uz obalu nalazi se ispred Primorskog parka iz 19. Veka. U centru grada pronaći ćete najveći bugarski kompleks rimskih kupatila.
Turiste posebno privlači to što se Varna nalazi u blizini uvučenog morskog rukavca, koji podseća na ušće reke, odakle se grad prostire čitavom dužinom paralelno sa morem.
U okviru letovališta se nalazi veliki broj restorana u kojima možete uživati u specijalitetima bugarske kuhinje i kuhinje sa Bliskog Istoka.
Što se tiče mesa, na prvom mestu treba pomenuti divljač, crnomorsku ribu i morske plodove. Meso je jako jeftino i na lokalnoj pijaci, pa ga možete i sami pripremiti.
Pristojan ručak za dvoje u proseku košta 25 evra, ali možete u nekom manjem restoranu proći i za 5 evra po osobi. Pivo u noćnom baru košta 2 evra, a u toku dana se može naći po kafićima za jedan do dva evra. Cena kapućina se takođe kreće oko jednog evra. Hamburger sa pomfritom i čašom Koka-Kole se kreće oko 10 evra.
Što se tiče smeštaja, u ovom mestu je najjeftiniji i kreće se od 20e pa naviše. Najvažnije je što i jeftin smeštaj nudi sve potrebne usluge i higijenu na zavidnom nivou. Turisti koji su posetili Varnu kažu da se vraćaju svake godine.