Prevara veka! Ženi UKRADENA ŽIVOTNA UŠTEĐEVINA putem telefonske prepiske, ovo nije mogla ni da sanja
Internet prevara zbog koje će žaliti dok je živa.
Žena (60) iz Ujedinjenog Kraljevstva, koja je 20 godina bila sama i usamljena, odlučila je da na aplikaciji za upoznavanje pronađe svog gospodina Savršenog.
Na Tinderu je upoznala Majka Mardija, 61-godišnjeg pukovnika američke vojske stacioniranog u Velikoj Britaniji, međutim nije sve ispalo kako je očekivala.
"Poslao mi je video u uniformi. Izgledao je prilično privlačno", rekla je Meri.
Njih dvoje su započeli razgovor, a Majk joj je ispričao da mu je supruga preminula od raka pre pet godina i da nema ni porodicu ni decu. Poslao joj je i fotografiju sa svojom pokojnom suprugom.
Ubeđena da je vojnik pravi, Meri mu je dala svoju adresu, a nekoliko dana kasnije stigao joj je paket koji je sadržao ukrasni zlatni cvet i druge sitnice.
U paketu je bila i poruka: "Ti si ta sa kojom želim da budem, sada i zauvek."
Majk je tvrdio da je iz Nešvila i da je na poslednjoj misiji na Kubi pre penzionisanja, te da ima životno osiguranje za sebe i svoju preminulu suprugu, ali mu je potrebna Merina pomoć da isplati policu.
Majk je poslao video u kojem objašnjava da je Meri neophodno da sa svog bankovnog računa uplati novac kako bi aktovka sa više od 766.000 dolara bila isporučena na njenu adresu.
"Molim te, veruj mi. Uradimo ovo kako bismo mogli zajedno da uživamo u penziji", rekao je Majk u videu snimljenom napolju, gde je nosio crnu kapu.
Verujući njegovim rečima, Meri mu je poslala novac, nakon čega je dobila aktovku u kojoj je stajalo da treba da uplati još 12.600 dolara kako bi dobila šifru za otvaranje.
Meri je oklevala, ali joj je Majk zatim poslao još jedan video, ovog puta mnogo agresivniji.
Frustrirani "pukovnik" rekao je da se čini kako je Meri "više fokusirana na novac" nego na njihov odnos. Na kraju je popustila i poslala novac, ali je počela da sumnja u sve jer šifra nikada nije stigla.
Kada je otvorila aktovku, otkrila je da je bila ispunjena praznim papirima. Tada je shvatila da je prevarena.
"Nikada u životu nisam doživela ovako nešto", rekla je. Izgubila je oko 25.000 dolara svoje ušteđevine. Kasnije je otkrila da su Majkove fotografije, glas i poruke zapravo proizvod AI programa kreiranog kako bi je prevario.
Ovi video-zapisi, kreirani uz pomoć veštačke inteligencije, bili su izuzetno uverljivi zbog realističnih prikaza i činjenice da su pominjali njeno ime i prethodne razgovore sa prevarantom, saopštila je Nacionalna linija za prevare.
"Bilo je srceparajuće. Strašno je pomisliti da su ovakvi video-zapisi jednostavno napravljeni", požalila se Meri, kojoj je bilo previše neprijatno da ikome ispriča šta joj se dogodilo. Sada radi sa Nacionalnom linijom za pomoć pri prevarama kako bi povratila izgubljeni novac.
"Ova prevara je jedna od najsloženijih koje smo ikada videli, jer uključuje veštačku inteligenciju i fizičke predmete poslati poštom. Posebno za ljude koji nisu upoznati sa AI tehnologijom, potpuno je razumljivo da mogu postati žrtve ovakve manipulacije", rekao je Martin Ričardson, viši partner u jednoj firmi.
Veb stranica američke ambasade u Velikoj Britaniji objavila je javno upozorenje o kibernetičkim kriminalcima koji se lažno predstavljaju kao vojni službenici kako bi prevarili naivne žrtve.
Nažalost, vojna maskiranja nisu jedini način na koji prevaranti koriste veštačku inteligenciju. Tokom 2023. godine, jedna majka iz Arizone tvrdila je da su prevaranti klonirali glas njene ćerke uz pomoć AI tehnologije kako bi zatražili otkup od milion dolara.