NASILJE PREKO JAVNOG SERVISA: Ove ŽENE trpe ZLOSTAVLJANJE zbog svoje profesije!
Užas!
Sportistkinje manje zarađuju, ali su otvorene prema svojoj seksualnosti i zadovoljne stalnim napretkom ženskog sporta
Sportistkinje manje zarađuju, trpe zlostavljanje na socijalnim mrežama, ali su otvorene prema svojoj seksualnosti i zadovoljne su stalnim napretkom ženskog sporta – ovaj rezime odnosi se na sportistkinje Velike Britanije, koje su treći put anketirane (2013, 2015. i 2020) od strane BBC-ja, najuticajnijeg javnog servisa na svetu.
Pitanje je kakve bi odgovore dobili u sličnoj anketi u Srbiji.
Anketa ima mnogo značajnih zaključaka, ali čini se da su četiri dominantna.
Žene u sportu zarađuju manje
Ono što me uvek iznenađuje jeste nejednakost u zaradama, u 21. veku, između muškaraca i žena, za isti posao. Pri tome, ne mislim na elitna takmičenja, već na sveukupnu aktivnost žena u jednoj oblasti kao što je sport. Najnovije istraživanje BBC Elite British Sportswomen’s (anketa je bila anonimna, upitnik je elektronskim putem dobilo 1.068 sportistkinja u 39 sportova, a odgovorilo je 537) pokazalo je da 84 odsto ispitanica prima neadekvatne novčane nagrade u poređenju sa sportistima.
Iako značajna većina sportistkinja (48 odsto) radi s punim radnim vremenom, zarada je nedovoljna, u poređenju sa sportistima. Upitane da navedu svoj godišnji prihod od sporta – 34,5 odsto navele su da ne zarađuju ništa, dok je 25,3 odsto reklo da zarađuje manje od 10.000 funti, a samo 1,7 odsto rekle su da zarađuje manje od 100.000 funti godišnje. Nagradni novac predstavlja mali ili nikakav prihod za gotovo sve sportistkinje. Inače, GDP po glavi stanovnika u Engleskoj je 32.000 funti.
Uznemiravanje na socijalnim mrežama
Na temu medijskog izveštavanja – 85,1 odsto ispitanica reklo je da mediji ne čine dovoljno za promociju ženskog sporta, iako 93,4 odsto njih smatra da se pokrivenost poboljšala u posljednjih pet godina. Ipak, 86,2 odsto je reklo da misli da mediji različito izveštavaju o muškom i ženskom sportu.
Međutim, ono što su posebno istakle je „troling” na društvenim medijima (ili postavljanje uznemirujućih sadržaja), što je bitno uticalo na skoro trećinu elitnih britanskih sportistkinja. One su detaljno opisale zlostavljanja koja su pretrpele na mreži, objašnjavajući ih porukama o svom izgledu i seksualnim primedbama koje dovode u pitanje njihovo pravo na bavljenje sportom.
Broj ispitanika koji su zlostavljani putem interneta udvostručio se otkako je BBC poslednji put sproveo istraživanje o tom pitanju 2015. godine. Predmet zlostavljanja upućen sportistkinjama bio je povezan sa izgledom i sportskom sposobnošću, i često se završavao savetom da se „vrate u kuhinju”. Tako je jedna sportistkinja dobila sliku grba svog kluba prepunog daski za peglanje.
Otvorenost prema seksualnosti
I pored toga, britanske sportistkinje su otvorene prema svojoj seksualnosti. Samo minimalan broj njih (6,5 odsto) kaže da je seksualnost negativno uticala na njihove sportske aktivnosti ili da njihova seksualnost predstavlja značajan faktor u sportu kojim se bave.
Uprkos očiglednom napretku u britanskom ženskom sportu, seksistički stavovi i dalje prevladavaju. Više od 60 odsto anketiranih kaže da navijači očekuju drugačije ponašanje od sportistkinja, a 65 odsto doživelo je seksizam u svojim sportovima. Samo 10 odsto anketiranih žena kaže da su se osećale dovoljno sigurno da prijave seksizam.
Posebno je pitanje o transrodnim pravilima u sportu, i dok 15 odsto njih smatra da su pravila fer, dotle 15 odsto kaže da nisu, a najveći broj – 57,9 odsto kaže da ne zna.
Ministar za sport Najdžel Hadlston rekao je za BBC Sport: „Poslednjih nekoliko godina došlo je do fantastičnog napretka u ženskom sportu koji je počeo da dobija profil kakav zaslužuje. Međutim, apsolutno je neprihvatljivo da se ta vidljivost podudara sa porastom zloupotreba koje trpe sportistkinje.”
Ostatak teksta pročitajte na tosamja.media.