DOKTORKA UPOZORILA DA OVO NIKAKO NE RADIMO: Rane ne treba ispirati alkoholom i rakijom
Bakin savet koji ne treba slušati
Posekotina ili rana neće se inficirati ukoliko je pravilno tretiramo, kaže doktorka opšte prakse Nevenka Dimitrijević za Novosti. To znači da je treba isprati čistom, hladnom vodom, povremeno zaštititi gazom i ne iritirati alkoholom i hemijskim sredstvima.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2017/12/28/baka.jpg?itok=m955bdte)
Baba nije oduvek bila baba! Žene, ovo OBAVEZNO morate da znate
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/03/22/sd_19.jpg?itok=uvroW3Jt)
ZAVELA MONAHA, BORILA SE SA OPAKIM KANCEROM DOJKE: Srpska glumica iz TROUGLA pravo u CENTAR SKANDALA
Najčešći uzrok za infekciju rane jeste nehigijena i korišćenje neadekvatnih sredstava za dezinfekciju. Ukoliko rana nije duboka i lekar nije odredio previjanje, ne treba je umotavati, niti koristiti gazu, kako se ne bi stvorile bakterije.
"Ranu treba zaštiti gazom samo ukoliko je prekrivamo odećom, kada radimo kućne poslove ili se nalazimo u sredini u kojoj ima mnogo prašine", kaže dr Dimitrijević.
Ranu koja krvari ne treba ispirati alkoholom, rakijom niti lečiti bilo kakvim "domaćim metodama" jer ne samo da iritiraju kožu, već mogu biti i opasni.
"Kada stavimo alkohol na ranu koja krvari, krvni sudovi se proširuju i možemo izazvati kontraefekat. Alkohol možemo koristiti samo kako bismo dezinfikovali kožu oko rane", kaže doktorka Dimitrijević.
Brzina zarastanja rane zavisi od organizma i njegove sposobnosti da je zaceli.
Ne treba koristiti sredstva za zarastanje i kožu opterećivati hemijskim sredstvima na svoju ruku, već isključivo u slučaju da to preporuči lekar.