VEOMA KORISNO
Uzgajajte ZDRAVU HRANU u STANU - Napravite BAŠTU na terasi i za 30 dana dobijete zdrave PLODOVE
Skoro da smo zaboravili ukus bakinog paradajza, jagoda, šljiva, a jedini kriterijum na rafovima sa hranom su nam cena i izgled. Ipak, to što kupujemo neretko je prskano i zatrovano raznim pesticidima.
Ako ste oduvek zamišljali da imate svoju malu baštu, ali to nikada niste mogli da ispunite jer živite u stanu, sada je pravo vreme.
Uređivanje sopstvene bašte, kao i osećaj da učestvujemo u procesu stvaranja novih biljaka, može svakako da pruži radost i zadovoljstvo. U trenucima kada želimo da se udaljimo od svakodnevnih tema i odlutamo u neki malo drugačiji svet, baštovanstvo može da posluži čak i kao terapija.
Za uzgoj biljaka najbitnija su tri faktora na koja bi trebalo da obratite pažnju: dovoljna količina svetlosti, vetar i toplota. I naravno, veoma je bitno da odaberete biljke i začine u skladu sa godišnjim dobom.
Ako se odlučite za sadnju na balkonu, trebalo bi najpre da vidite na kojoj strani se on nalazi. Povrće koje daje plod iz cveta, kao što su krastavac, paradajz ili paprika, ne voli tamna mesta. Oni vole da uživaju u direktnom suncu tokom čitavog dana. S druge strane povrće kao što su cvekla, šargarepa i krompir takođe vole sunce, ali im prija i da pola dana provedu u hladu. A ako imate balkon koji je tokom većine dana u hladu, najbolje bi bilo da pokušate da uzgajate lisnato povrće, kao što su spanać ili zelena salata. Čak i ako provedu više vremena u hladu, veća je verovatnoća da će trajati duže.
Pronađite adekvatne posude
Što je posuda u kojoj se nalaze veća, to ćete manje morati da zalivate biljku. Prilikom izbora posude treba uvek obratiti pažnju da višak vode ima gde da oteče. Većina biljaka na balkonu ne uvene zato što nema dovoljno vode, već baš iz suprotnog razloga, jer biljke završe plivajći u vodi, što one naročito i ne vole.
Naravno, bitan je izbor saksije. Uvek treba obratiti pažnju na to kakva je saksija u kojoj sadite. Dobro bi bilo da bude od keramike ili od kvalitetne plastike koja bi svakako trebalo da umanji promene temperature koje biljka doživljava.
Zeleniš za početak
Vrlo je bitno da na početku nemate prevelika očekivanja. Najbolje je početi sa nekoliko biljaka, a u slučaju da uvidite da je sadnja nešto što vam prija i ide od ruke, uvek možete, iz godine u godinu, da povećate njen opseg. Ako ste početnik, najbolje je krenuti sa začinskim biljkama. One se jako lako neguju, imaju višenamensku primenu u kuhinji, a osim toga, veoma prijatno mirišu. Možete najpre svoju sreću iskušati sa bosiljkom, nanom, ruzmarinom ili peršunom. Imajući u vidu da su oni najsvežiji odmah posle branja, prednost posedovanja ovog kuhinjskog bilja može da bude još veća. Ono neće zahtevati od vas veliku pažnju. Dovoljno je da mu obezbedite sunce i malo vode i ono će odraditi ostatak.