U potpunosti ELIMINIŠE NADUTOST I GASOVE: Seme ove biljke REGULIŠE MENSTRUACIJU, pomaže u periodu laktacije
Veoma je zdravo...
Povrće koje je u našoj ishrani definitivno dosta zapostavljeno je komorač, koji je zapravo veoma zdrav i tebalo bi ga uvrstiti u redovnu ishranu cele porodice. Komorač se dosta povezuje sa italijanskom kuhinjom, ima blag ukus i miris koji podseća na anis, a iz iste je porodice kao šargarepa, korijander i peršun.
Komorač je bogat vitaminima koji su esencijalni za zdravlje organizma.
Dugi niz godina se koristi kao biljka koja ima širok spektar lekovitih dejstava na digestivni, endokrini, reproduktivni i respiratorni sistem u organizmu. Istraživanja su pokazala da komorač sadrži antioksidante kao i jedinjenja koja su odlična u zaštiti od virusa i gljivivica.
Zovu ga "BILJKOM ARISTOKRATIJE": Napitak koji LEČI HRONIČNU UPALU SINUSA, glavobolju, mučninu, tera INSEKTE
Doneo joj DORUČAK U KREVET: Elena Karić više NE KRIJE ljubav sa ovim POZNATIM muškarcem, obasipa je pažnjom
Jedna šolja sivovih kriški komorača sadrži samo 27 kalorija, sadrži 3 grama vlakana i sadrži kalijum koji reguliše krvni pritisak, kao i male količine mangana, gvožđa, kalcijuma i vitamina B.
Odličan je za zdravlje žene
Komorač je pogodan za žene koje su u periodu laktacije jer podstiče proizvodnju mleka. Pored toga ulje komorača je odlično za stabilizaciju menstrualnog ciklusa jer ublažava bolne menstruacije, probleme koji se kod žena javljaju u menopauzi, a koristi se i kod policističnih jajnika.
Istraživanje je pokazalao da žene koje su uzimale 100 miligrama ovog ulja tokom osam nedelje, značajno su popravile stanje organizma u periodu menopauze. Ipak, ne preporučuje se da ovo ulje konzumirate oralno ili u vidu aromaterapije, posebno ne u periodu trudnoće, sve dok se oko toga ne konsultujete sa svojim lekarom.
Ono što je veoma bitno da znate je da ovo ulje može umanjiti efekat kontraceptivnih pilula.
Seme komorača
Seme komorača može biti veoma efikasno u procesu varenja. Obično se koristi kao začin u raznim jelima, a postoji i medicinsko seme komorača koje se koristi kao lek protiv nadimaja, a pravi se tako što se kašićica semena potopi u šoljicu vrele vode i ostavi se na dvadeset minuta da odstoji.
Komorač u ishrani
Komorač je odličan kao dodatak bogatim zelenim, lisnatim salatama. Narežite par listova i dodajte u salatu, to će je obogatiti i nutritivno i estetski, a ukus je totalno drugačiji. Takođe ga možete dodavati kao začin u razne čorbe od povrća.
Kada je reč o semenu, potražite ga u delu sa začinima i u tom obiku ga možete koristiti kao začin za čorbicu od krompira ili kada kuvate pasulj, a poseban šmek daje hlebu.
U 87g sirovog seckanog morača nalazi se:
- Kalorija: 27
- Šećer:zanemarljivo
- Vitamin C:14%
- Vlakna:11%
- Kalijum:10%
- Molibden:10%
- Mangan: 9%
- Bakar: 7%
- Folati (folna kiselina) :6%
- Fosfor: 6%
- Magnezijum: 4%
- Kalcijum: 4%
- Gvožđe: 4%
- Vitamin B3: 4%
- Pantotenska kiselina: 4%