"Kako mogu brže da zaspim?": Stručnjaci konačno odgovorili na najpretraživanije pitanje na INTERNETU - rešenje nam bilo ispred nosa
Ne morate više da se prevrćete po krevetu i brojite beskrajna stada
Slobodan pad u krevet nakon dugog dana jedna je od najboljih stvari. Ceo dan motivišemo sebe da izdržimo na poslu, jer ćemo čim dođem podignuti sve četiri uvis i lepo odremat, međutim, kada se konačno dočepamo kreveta dešava se da nam misli luduju i ne možemo da zaspimo. Tada prebrojavamo beskrajano stado ovaca, ali ništa!
"Meni je POROK sve što izaziva ZAVISNOST": Evo koji napitak Jelena ĐOKOVIĆ nikada ne konzumira da ne bi IZGUBILA KONTROLU nad svojim telom
Izgleda da je MAMINA METODA tačna: Kada OBRIŠETE NOS, obavezno pogledajte u maramicu, pročitaćete DIJAGNOZU na osnovu BOJE SLINA
Obično primenjujemo one trikove za koje smo čuli od ljudi ili ih našli na Internetu, te pravimo toplu kupku, pijemo mleko ili čitamo knjigu i još mnogo toga. Verovali ili ne, zabeleženo je preko 215 000 mesečnih pretraga širom sveta - "Kako mogu brže da zaspim?"- i čini se da nas mnogo ima ovaj problem i ne zna da ga reši.
Imamo dobre vesti: stručnjaci za spavanje podelili su ključ za dobar i kvalitetan san! Oni su otkrili da melatonin može biti razlog zašto ne možemo da utonemo u dubok san.
Objasnili su: - Melatonin je ključ za spavanje; to je hormon koji luči epifiza, a nedostatak melatonina je jedan od mogućih razloga zašto ne možete brzo da zaspite. Na melatonin utiče nedosledan obrazac spavanja. Buđenje i spavanje u različitim vremenima može zbuniti vaš cirkadijalni ritam - unutrašnji sat vašeg tela.
- Vaš cirkadijalni ritam reguliše oslobađanje melatonina, hormona spavanja, tako da će bez doslednog ciklusa spavanja i buđenja, telo biti zbunjeno i neće znati kada da oslobodi hormon.
Važno je da pokušate da se pridržavate redovnog režima spavanja, jer će vaše telo prirodno početi da se opušta u isto vreme svake noći. Stručnjaci za spavanje takođe preporučuju izbegavanje ekrana i izvora svetlosti, jer to utiče na melatonin.
- Na melatonin utiču i izvori svetlosti, uključujući televizore, telefone i tablete; stoga bi trebalo da izbegavate korišćenje ovih uređaja pre spavanja. Mračna soba je odlična za proizvodnju melatonina, jer epifiza reaguje na tamu tako što se izlučuje hormon.
Pored izbegavanja svetlosti, još jedan dobar način da opustite telo je fokusiranje na opuštanje mišića. Fokusiranje uma na mišiće, a ne na druge misli, "pomaže u poboljšanju sna i anksioznosti".
- Tehnike opuštanja kao što je PMR (progresivno opuštanje mišića) mogu vam pomoći da zaspite. Ova tehnika poboljšava san i anksioznost fokusiranjem na mišiće, a ne na nametljive misli. Postiže se tako što se zatvore oči, fokusira na zatezanje mišića, a zatim se opuštaju pojedinačni mišići i to će vam pomoći da postanete opušteniji, te ćete lakše utonuti u san.