Polno prenosiva bolest DIVLJA BEOGRADOM - Prenosi je BAKTERIJA, pogađa SRCE, a ovo su prvi SIMPTOMI
Sifilis је pоlnо prеnоsivа bоlеst za koju smo smatrali da je bolest prošlosti koja će tamo i ostati, međutim, u Beogradu se u poslednje vreme sve više muškaraca odlazi urologu i otkrivaju da su zaraženi ovom bolešću.
Kako su stručnjaci najavili, mislili su da je sifilis bolest prošlosti, ali tokom proteklih dana bolest je primećena kod Beograđana. Sve više muškaraca se javlja urologu sa simptomima problema sa mokrenjem, svrabom i osipom koji u kasnijoj fazi može da se proširi po celom telu.
Nećete verovati kako IZGLEDA JELKA Nataše Bekvalac - Bez IJEDNOG ukrasa, koristila samo 2 stvari, svi komentarišu KADROVE
Supruga slavnog glumca UMRLA OD ANOREKSIJE u 51. godini - Kad se razbolela ON JE TRAŽIO RAZVOD, poslednje dane provela u OČAJU
Sifilis uzrokuje bakterija sifilisa Treponema pallidum.
Prenošenje bakterije se uglavnom dešava tokom vaginalnog, analnog ili oralnog seksa. Bakterija se najčešće prenosi direktnim kontaktom sa:
- Otvorenom ranom (šankr, šangir) koja se pojavljuje za vreme prvog stadijuma sifilisa
- Mukozoidnih membrana ili drugih rana tokom drugog (sekundarnog) stadijuma sifilisa i ponekad tokom latentne faze, obično u oblasti oko genitalija i urinarnog sistema.
Šankr, tj. otvorene rane se uglavnom javljaju na spoljnim genitalijama, vagini, anusu ili rektumu. Rane se takođe pojavljuju na usnama i u okolini usta.
U retkim slučajevima, sifilis ulazi u telo preko posekotina i ogrebotina na koži, ili preko vlažnih poljubaca, u slučaju da inficirana osoba ima ranu na usnama ili ustima. Sifilis se takože može preneti korišćenjem šprica sa iglom koji je prethodno koristila inficirana osoba, a može i transfuzijom krvi. Danas je ovo veoma retko, jer se svi davaoci krvi skeniraju na određene polne bolesti, i bakterija sifilisa nije u stanju da preživi u krvi više od 48 sati, koristeći najnovije metode za skladištenje krvi.
Postoji nekoliko stadijuma oboljenja i svaki se razlikuje po simptomima. Bitno je napomenuti da u kasnom stadijumu sifilisa i nakon mnogo godina mogu biti oštećeni unutrašnji organi, uključujući mozak, nerve, oči, srce, krvne sudove, jetru, kosti i zglobove.
Znaci i simptomi kasnog stadijuma sifilisa uključuju otežanu mišićnu pokretljivost, paralizu, gubitak senzibiliteta, postepeno slepilo i demenciju, što vodi ka smrtnom ishodu.
Specifični simptomi sifilisa:
- (izbočine i udubljenja na koži i sluzokožama bogate treponemama),
- osip (prvenstveno na dlanovima i tabanima),
- kondilomi lata (izdignute lezije sa erodiranom površinom kroz koju je cela tečnost bogata treponemama),
- alopecija ( gubitak kose),
- promene na noktima,
- sifilitička angina (zapaljenje krajnika i ždrela),
- difuzna limfadenopatija (uvećanje limfnih čvorova),
- zahvaćenost unutrašnjih grana - meningitis,
- hepatitis,
- gastritis,
- fibroza pluća.
Prevencija sifilisa
Upotreba kondoma za sve oblike polnih odnosa najbolja je zaštita od prenosa bakterije sifilisa. Ovakva zaštita nije dovoljna, jer promene koje uzrokuje sifilis mogu se pojavljivati i na koži i sluznicama drugih delova tela. Polno aktivnim osobama preporučaju se redovni lekarski/specijalistički pregledi gde se mogu testirati na sifilis i druge polno prenosive bolesti.