UKOLIKO IH IMATE DUŽE OD 6 GODINA HITNO IH SE REŠITE - Dotrajali dušek može stvoriti ozbiljne probleme sa zdravljem!
Kada ste poslednji put promenili dušek na kom spavate?
Stručnjaci upozoravaju da je jako važno menjati dušek na kom spavate na svakih 6 do 8 godina.
A evo i zašto:
Dremanje na starom dušeku može prouzrokovati rizik od udisanja raznih bakterija, gljivica i buđi. To može da izazove upalu grla, svrab očiju, dijareju i povrćanje - kao i ozbiljnije simtome kao što su infekcije i upala pluća.
Dotrajali dušek takođe može biti krivac za bolove u leđima, kao i za pribleme sa spavanjem. Ipak nam krevet nudi potporu koja je potrebna za pravilan i kvalitetan san. Veoma je važno da pronađemo adekvatan koji ce se prilagoditi pozi u kojoj spavamo, jer to znači ne samo odmor i oporavak tela ,već i moždanih funkcija, emocionalno blagostanje i pre svega vitalnost.
Istina je da je teško pronaći onaj koji je adekvatan i koji ispunjava naše zahteve. Samim tim, s vremenom i zanemarujemo činjenicu da je došlo vreme da ga menjamo. U zavisnosti od stanja i izgleda, stručnjaci tvrde da je idealno vreme za nabavku novog dušeka 6 do 8 godina. Ukoliko to ne uradimo u riziku smo od:
- Bakterije
Za njih je ovo idealno tle. Istraživanja pokazuju da postoje žarišta pod mikroskopom raznih kolonija kao što su Stafilokoke, Laktobactilus, Streptokoke i E. coli. One mogu da izazovu teške kožne infekcije, probleme sa stomakom, apces kao i upalu pluća. Takođe, su moguće infekcije urinarnog trakta, očiju, srca i kostiju navedene su kao oguće komplikacije.
- Grinje
Takođe ih privlači vlaknasta struktura i prašina. One se hrane ostacima mrtvih ćelija koji otpadaju sa naše kože,tako da ih s godinama ima sve vše. Mogu da utiču na pogoršanja raznih stanja na koži kao što je ekcem, ali i na astmu.
- Telesne tečnosti
Vaš krevet je poprište raznih tečnosti, kao što su znoj, pljuvačka, semena tečnost, kao i ulja sa kože. Stručnjaci tvrde da za jedan životni vek dušeka ljudi napune i do dve kade tečnosti. Istraživanja su pokazala da prosečan odrastao čovek može da ostavi negde oko 90 litara znoja godišnje u dušeku, čineći tako idealnu toplu i vlažnu klimu za gljivice. One mogu izazvati razne bolesti kože, pukotine, rane i upale ocnih kapaka.
- Buđ
Kao da sve navedeno nije dovoljno, šta mislite o buđi? Posebno su izloženi kreveti u blizini kupatila koji nemaju prirodnu ventilaciju. Penicilium, Cladosporium i Alternaria samo su neke od krivaca za alergije, rinitis, kijavicu i začepljen nos.