GENIJALNA IDEJA: Holandska fabrika prodaje BEŽIČNI UTIKAČ za električne automobile
Već isporučuje u pedesetak zemalja širom sveta.
Holandska kompanija Total Sejfti Solušons lansirala je utikač bez kabla, koriste ga hitne službe kada dođe do udesa sa električnim automobilom ili hibridom. Izumitelji ovog utikača nazvanog "Utikač za hitne slučajeve" su holandski vatrogasci Ralf Adams i Jan Vijnans.
PRODUŽITE VEK BATERIJAMA NA ELEKTRIČNIM AUTOMOBILIMA: Evo kako da vam traju duže
POSTOJI REŠENJE: Pokvario vam se električni auto? Šlepovanje NIJE opcija, ali pogledajte šta jeste
Ako već niste, isprobajte ih: Ove FENOMENALNE APLIKACIJE će vam pomoći na putu, i svakodnevnoj gradskoj vožnji (VIDEO)
Ova inovacija je motivisana opasnim uslovima rada službi bezbednosti kada su električni automobili uključeni u nesreće. Olupano električno vozilo je često još uvek u položaju za napred ili nazad. U tom trenutku Hitna pomoć nije znala da li je automobil još upaljen jer se ništa nije čulo. Tada je još uvek moguće da vozač pritisne papučicu gasa i upali automobil. Posledice mogu biti tragične. Često je potrebno mnogo vremena da se stvori bezbedno radno okruženje za hitne službe, delom zato što električno vozilo prvo mora biti potpuno isključeno. Zahvaljujući utikaču za hitne slučajeve, ovo se može uraditi za samo nekoliko sekundi. Princip je jednostavan: električni automobil misli da je povezan sa stanicom za punjenje, nakon čega kontrolni sistem stavlja automobil u neutralan položaj i, u mnogim slučajevima, aktivira parkirng kočnicu. Svetlosni signal na utikaču pokazuje spasiocima da li je bezbedno raditi oko automobila, ali i na samom vozilu.
Iako svaki utikač zahteva drugačiji signal, ovaj model za hitne slučajeve simulira različite protokole punjenja svih električnih automobila. Danas se utikač isporučuje u pedesetak zemalja, uključujući skoro celu Evropu, ali i SAD, Kanadu, Japan, Brazil, Koreju i zemlje Bliskog istoka. Suosnivač Ralf Adams očekuje da će uskoro postati standardna oprema za hitne službe, s obzirom na brzo rastući broj električnih vozila širom sveta.