KAŽNJIVO ZAKONOM U SRBIJI ILI IPAK NE? Ablendovanje drugim vozačaima - kao upozorenje da je u blizini policija
Metod "komunikacije".
Saobraćajna policija svakodnevno širom Srbije vrši rutinsku proveru vozača i vozila, a pored toga, postavljaju se i radari uz pomoć kojih se meri brzina.
DA LI STE MEĐU NJIMA? Ovaj saobraćajni znak ČESTO MOŽETE VIDETI, ali malo ljudi zna njegovo značenje
SOLARNE FOLIJE NA KOLIMA: Kako funkcionišu i koji tip folija je dobar za vozače
DA VAM SE TOČKOVI SIJAJU: Očistite FELNE vašeg automobila sami, uz samo par LAKIH KORAKA
Metoda kojom vozači "komuniciraju" u saobraćaju jeste i ablendovanje ili blicanje farovima. Na taj način vozači upozoravaju ostale učesnike u saobraćaju da je u blizini policijska patrola ili radar nakon čega vozači usporavaju.
Postavlja se pitanje da li je ablendovanje Zakonom zabranjeno, a pravu informaciju o tome dao je Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja. Kako objašnjava Okanović, ablendovanje je dozvoljeno, a čak je i korisno.
- U Srbiji to nije zabranjeno, nema ni kazne. Sa druge strane, bitno je da vozači uspore, e sad da li su usporili zato što su upozoreni od strane drugog vozača ili su videli sami policiju to je manje važno - kaže Okanović i dodaje:
- Svrha svake radarske kontrole jeste da se na tom mestu uspori saobraćaj tako da je ablendovanje dobra stvar i sa aspketa bezbednosti u saobraćaju korisna - rekao je Damir Okanović.
Iako se ovaj način "komunikacije" posebno među vozačima na Balkanu smatra solidarnošću, on može da dovede i do zabune ili čak zastrašivanja.
Mada, ako možda mislite da samo pomažete, u slučaju da drugi vozač pažljivo ne proveri druge opasnosti na putu, ablendovanje može dovesti do nezgode ili nesreće na putu.