КАЖЊИВО ЗАКОНОМ У СРБИЈИ ИЛИ ИПАК НЕ? Аблендовање другим возачаима - као упозорење да је у близини полиција
Метод "комуникације".
Саобраћајна полиција свакодневно широм Србије врши рутинску проверу возача и возила, а поред тога, постављају се и радари уз помоћ којих се мери брзина.
ДА ЛИ СТЕ МЕЂУ ЊИМА? Овај саобраћајни знак ЧЕСТО МОЖЕТЕ ВИДЕТИ, али мало људи зна његово значење
СОЛАРНЕ ФОЛИЈЕ НА КОЛИМА: Како функционишу и који тип фолија је добар за возаче
ДА ВАМ СЕ ТОЧКОВИ СИЈАЈУ: Очистите ФЕЛНЕ вашег аутомобила сами, уз само пар ЛАКИХ КОРАКА
Метода којом возачи "комуницирају" у саобраћају јесте и аблендовање или блицање фаровима. На тај начин возачи упозоравају остале учеснике у саобраћају да је у близини полицијска патрола или радар након чега возачи успоравају.
Поставља се питање да ли је аблендовање Законом забрањено, а праву информацију о томе дао је Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја. Како објашњава Окановић, аблендовање је дозвољено, а чак је и корисно.
- У Србији то није забрањено, нема ни казне. Са друге стране, битно је да возачи успоре, е сад да ли су успорили зато што су упозорени од стране другог возача или су видели сами полицију то је мање важно - каже Окановић и додаје:
- Сврха сваке радарске контроле јесте да се на том месту успори саобраћај тако да је аблендовање добра ствар и са аспкета безбедности у саобраћају корисна - рекао је Дамир Окановић.
Иако се овај начин "комуникације" посебно међу возачима на Балкану сматра солидарношћу, он може да доведе и до забуне или чак застрашивања.
Мада, ако можда мислите да само помажете, у случају да други возач пажљиво не провери друге опасности на путу, аблендовање може довести до незгоде или несреће на путу.