Ovo su zlatna pravila za VOŽNJU AUTOPUTEM! Uvek ih se pridržavajte!
Vozači, pažnja!
Autoputevi su ubedljivo najbolji i najbrži način da automobilom stignete do željene destinacije. Oni su statistički i najsigurniji od svih drumskih puteva. Međutim, zbog visoke prosečne brzine, automobilske nezgode koje se dešavaju na autoputevima su daleko opasnije.
Prema informacijama britanskog udruženja za bezbednost u saobraćaju, na njihovim autoputevima prosečno gine jedna osoba na svakih 50 sudara, dok na drugim putevima jedna osoba izgubi život na svakih 70 saobraćajnih nezgoda.
Putovanje autoputem može biti i prilično stresno ako se vozite u nepoznatoj državi ili regionu, a posebno ako do cilja morate da promenite nekoliko istih.
KORISNI SAVETI: Kako se zimi održavaju aluminijumske felne
Kako bi izbegli problematične situacije, pridržavajte se ovih zlatnih saveta za vožnju autoputem:
1. Isplanirajte na vreme vaše putovanje, a posebno kada se uključiti i isključiti sa autoputa. Na taj način vam se neće desiti da morate brzo da reagujete kad naiđete na željeno uključenje ili isključenje.
2. Nemojte voziti prebrzo i levu traku (ili trake) koristite samo kada pretičete.
3. Proverite da li držite odstojanje od dve sekunde. Refren pesme "Last night a DJ saved my life" može poslužiti u tu svrhu.
4. U slučaju vlažnog kolovoza, duplirajte to rastojanje.
5. Uvek budite na oprezu, odnosno "skenirajte" put ispred vas kako biste na vreme uočili neku nepredviđenu situaciju.
6. S vremena na vreme, gledajte u retrovizore. Ovo je posebno bitno kada se krećete po autoputu s tri ili više traka. Kada želite da preteknete neko vozilo, budite sigurni da iza vas, u preticajnoj traci ne ide drugo vozilo daleko brže od vas i čiju brzinu ne možete da procenite.
7. Uvek koristite migavce kada želite da promenite traku.
8. Izbegavajte bilo kakvo ometanje. Pričajte mobilnim telefonom samo ako morate i isključivo na legalan način. Zvuk iz "radija" ne sme biti preglasan, a takođe izbegavajte da jedete ili pijete dok vozite.
9. Pravite kraće pauze na svaka 2-3 sata. Tada možete nešto pojesti i popiti, ali nemojte preterivati.
10. Posebnu pažnju obratite na deonicama koje prolaze kroz ili oko većih gradova, jer je tu saobraćaj intenzivniji.
11. S druge strane, "prazan" auto-put može da "uspava" vozača. Neobavezan razgovor s putnicima može pomoći u tim situacijama, kao i žvaka ili bombona u ustima.
12. Ako vidite da ćete promašiti uključenje ili isključenje, nemojte pokušati da izvedete neki rizičan manevar, jer to može dovesti do saobraćajne nesreće. Nastavite do sledećeg isključenja i vratite se. Ako imate navigaciju u kolima, ona će vas brzo odvesti na željenu trasu.