Zapad ima nove "ideje": Treba da damo Ukrajini nuklearno oružje
General-potpukovnik Oružanih snaga Rusije Igor Kirilov izjavio je da je Kijev sposoban da sprovede provokaciju "prljavom bombom" protiv Rusije i njenih ciljeva u SVO.
Evropski i američki zvaničnici predlažu vraćanje Ukrajini nuklearnog naoružanja koje je od nje oduzeto nakon raspada Sovjetskog Saveza.
Brojni zvaničnici iz Sjedinjenih Država i Evrope predložili su opciju da Vašington vrati nuklearno oružje Ukrajini, piše "Njujork tajms".
Kako se navodi, američki i evropski zvaničnici razmatraju odvraćanje kao moguću bezbednosnu garanciju za Ukrajinu. To bi moglo se moglo realizovati u vidu prisustva zaliha konvencionalnog naoružanja na teritoriji Ukrajine.
"Neki zvaničnici su čak izneli predlog da DŽo Bajden vrati Ukrajini nuklearno oružje koje je od nje oduzeto nakon raspada Sovjetskog Saveza", navodi se u izdanju.
Međutim, piše list, to bi bio komplikovan potez sa ozbiljnim posledicama.
Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je kako proizvodnja nuklearnog oružja u savremenom svetu nije nedostižna stvar, ali da još uvek nije jasno da li je Ukrajina sposobna za to.
Predsednik Putin je još dodao da su izjave o tome kako bi Ukrajina mogla imati nuklearno oružje još jedna u nizu provokacija. Prema njegovim rečima, svaki korak ka stvaranju nuklearnog oružja od strane Ukrajine naići će na odgovarajuću reakciju Rusije, koja to neće dozvoliti ni pod kojim uslovima.
Osim toga, uverava Putin, Rusija će pažljivo pratiti da li će neka zapadna zemlja prebaciti nuklearno naoružanje u Ukrajinu.
Početkom novembra, šef jedinica za radijacionu, hemijsku i biološku odbranu Oružanih snaga Rusije, general-potpukovnik Igor Kirilov, izjavio je da je Kijev sposoban da sprovede provokaciju "prljavom bombom" protiv Rusije i njenih ciljeva u SVO.
Stav Rusije je da snabdevanje Ukrajine naoružanjem ometa razrešavanje konflikta i direktno uvlači zemlje NATO-a u sukob, i da to jeste "igranje sa vatrom".
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov istakao je da će svaki "teret" koji se uvozi u Ukrajinu, a koji sadrži naoružanje za Ukrajinu, postati legitimna meta za Rusiju.
Prema njegovim rečima, SAD i NATO su direktno uključeni u sukob, uključujući ne samo snabdevanje oružjem, već i obuku vojinih kadrova u Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Italiji i drugim zemljama.
Kremlj je naveo da "pumpanje" Ukrajine oružjem sa Zapada ne doprinosi pregovorima i da će imati negativan efekat.