Запад има нове "идеје": Треба да дамо Украјини нуклеарно оружје
Генерал-потпуковник Оружаних снага Русије Игор Кирилов изјавио је да је Кијев способан да спроведе провокацију "прљавом бомбом" против Русије и њених циљева у СВО.
Европски и амерички званичници предлажу враћање Украјини нуклеарног наоружања које је од ње одузето након распада Совјетског Савеза.
Бројни званичници из Сједињених Држава и Европе предложили су опцију да Вашингтон врати нуклеарно оружје Украјини, пише "Њујорк тајмс".
Како се наводи, амерички и европски званичници разматрају одвраћање као могућу безбедносну гаранцију за Украјину. То би могло се могло реализовати у виду присуства залиха конвенционалног наоружања на територији Украјине.
"Неки званичници су чак изнели предлог да Џо Бајден врати Украјини нуклеарно оружје које је од ње одузето након распада Совјетског Савеза", наводи се у издању.
Међутим, пише лист, то би био компликован потез са озбиљним последицама.
Руски председник Владимир Путин рекао је како производња нуклеарног оружја у савременом свету није недостижна ствар, али да још увек није јасно да ли је Украјина способна за то.
Председник Путин је још додао да су изјаве о томе како би Украјина могла имати нуклеарно оружје још једна у низу провокација. Према његовим речима, сваки корак ка стварању нуклеарног оружја од стране Украјине наићи ће на одговарајућу реакцију Русије, која то неће дозволити ни под којим условима.
Осим тога, уверава Путин, Русија ће пажљиво пратити да ли ће нека западна земља пребацити нуклеарно наоружање у Украјину.
Почетком новембра, шеф јединица за радијациону, хемијску и биолошку одбрану Оружаних снага Русије, генерал-потпуковник Игор Кирилов, изјавио је да је Кијев способан да спроведе провокацију "прљавом бомбом" против Русије и њених циљева у СВО.
Став Русије је да снабдевање Украјине наоружањем омета разрешавање конфликта и директно увлачи земље НАТО-а у сукоб, и да то јесте "играње са ватром".
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров истакао је да ће сваки "терет" који се увози у Украјину, а који садржи наоружање за Украјину, постати легитимна мета за Русију.
Према његовим речима, САД и НАТО су директно укључени у сукоб, укључујући не само снабдевање оружјем, већ и обуку војиних кадрова у Великој Британији, Немачкој, Италији и другим земљама.
Кремљ је навео да "пумпање" Украјине оружјем са Запада не доприноси преговорима и да ће имати негативан ефекат.