Istraživanјe otkriva da SRPSKI VOZAČI više vole polovna vozila iz Italije, a EVO I ZAŠTO (FOTO)
Najnovije istraživanje koje je sprovela automobilska kompanija carVertical.
Mnoga polovna vozila se uvoze iz jedne zemlje u drugu kako bi zadovoljila lokalnu potražnju za vozilima. Nemačka, Francuska, Belgija i Italija su najveći izvoznici polovnih automobila u Evropi, snabdevajući i ostatak kontinenta sa polovnjacima. Međutim, vozila iz ovih zemalja nisu bez nedostataka.
POČELA PRIMENA U PRAKSI: Sa 18 možete polagati za C, a sa 21 za D kategoriju!
BEZ NJEGA NIŠTA NE BI BILO ISTO: Preminuo legendarni dizajner Marčelo Gandini
NEVEROVATNO: Vozio pijan, svađao se sa policijom, pa dobio najveću kaznu u istoriji
Najnovije istraživanje koje je sprovela automobilska kompanija carVertical otkriva da mnoga vozila uvezena u Srbiju imaju vraćenu kilometražu ili su bila prethodno oštećena.
Mnoga uvezena italijanska vozila imaju sumnjivu prošlost
Kompanija carVertical je analizirala izveštaje o istoriji vozila koje su korisnici platforme pribavili 2023. godine i prebrojala one sa prethodnom evidencijom iz drugih zemalja. Prošle godine je 24,4% svih uvezenih vozila koja su proverena na carVertical-u u Srbiji došlo iz Italije, 16,8% iz Francuske, 16,2% iz Nemačke, 12,8% iz Češke i 9,8% iz Norveške.
Dok je četvrtina vozila stigla u Srbiju iz Italije, 4,8% njih je imalo vraćenu kilometražu, a 13,1% je prethodno bilo oštećeno, što ukazuje na to da vozači treba da budu oprezni prilikom kupovine italijanskih automobila. 3,3% vozila iz Francuske imalo je promenjen broj kilometara, a 41,2% je pretrpelo manje ili veće štete. Nemački automobili takođe nisu imuni na sumnjivu prošlost, jer je 3,4% njih imalo lažiranu kilometražu, a 22,8% je bilo oštećeno.
- Nemačka je najveći izvoznik polovnih automobila u Evropi. Budući da zemlja ima dobru infrastrukturu autoputa, da izvozi mnogo premijum i dizel automobila sa velikom pređenom kilometražom. Ljudi takođe veruju da Nemci obraćaju više pažnje na vlasništvo i održavanje automobila. Međutim, kada polovna vozila pređu kod vlasnika u stranim zemljama, neki podaci poput istorije servisiranja ili čak kilometraže mogu biti promenjeni, što čini veći rizik - kaže Matas Buzelis, stručnjak za automobile i šef odeljenja za komunikacije u kompaniji carVertical.
Kupci ponekad nisu ni svesni da kupuju uvezeno vozilo
Kupci mogu dobiti uvezeno vozilo odabirom željenog modela sa strane veb stranice sa oglasima i direktnom kupovinom ili preko kompanije specijalizovane za usluge uvoza. Na ovaj način, kompanija organizuje sve dokumente i dostavlja vozilo na vrata kupca.
Još jedan način je kupovina vozila u Srbiji koje još nije registrovano na domaćem tržištu. U ovom slučaju, kupac mora sam registrovati vozilo i proći tehnički pregled.
- Postoji i treća i najrizičnija opcija. Kupac može potpuno propustiti činjenicu da je automobil uvezen u Srbiju jer je već registrovan i prodat kao vozilo bez strane istorije. Ponekad prodavci ne obaveštavaju kupce o prošlosti vozila - objašnjava Buzelis.
Iako širok izbor uvezenih automobila može privući kupce polovnih automobila da donesu spontanu odluku, važno je pregledati istoriju vozila kako bi se izbegla neprijatna iznenađenja mesecima kasnije.
Izvor: Srbija Danas/carVertical