VAŽNO: Ovo je procedura ukoliko prodajete ili kupujete automobil (VIDEO)
Proces kupoprodaje automobila je složeniji nego što izgleda.
Prikupljanje dokumenata i posete šaltera notara, poreske uprave i MUP-a su nešto što ne možete preskočiti, jer sve mora biti odrađeno u skladu sa zakonskim odredbama. Prateći svaki korak, osiguraćete se od neprijatnosti i obezbediti da i prodavac i kupac budu maksimalno zadovoljni korektnom saradnjom.
SAVETI koji vam mogu POMOĆI pri kupovini POLOVNJAKA (FOTO+VIDEO)
TOP 5 NAJBOLJIH POLOVNJAKA DO 1.500 EVRA: Ovo su stvari koje MORATE DA ZNATE pre kupovine
TOP 5 NAJBOLJIH AUTOMOBILA DO 3.000 EVRA: Pre kupovine polovnjaka, obavezno pročitajte OVO
ZA PRENOS VLASNIŠTVA POLOVNOG AUTOMOBILA SA PRODAVCA NA KUPCA POTREBNO JE SLEDEĆE :
- Uraditi kupoprodajni ugovor.
- Podneti poresku prijavu i platiti porez u Poreskoj upravi na opštini prebivališta prodavca.
- Promeniti saobraćajnu dozvolu (a ukoliko je drugo registarsko područje) i tablice u MUP-u.
Kupoprodajni ugovor i prenos vlasništva za vozilo | Kupoprodajni ugovor za auto
Promena vlasnika vozila ili prenos vlasništva vozila je materijalno-pravni postupak koji se može obaviti i prilikom redovne registracije vozila, što i jeste najbolji trenutak , jer se o istom trošku plaćaju kompletne dažbine državi. Kod kupovine polovnog, već registrovanog vozila, prenos se vrši isključivo sa licem navedenim kao vlasnikom u saobraćajnoj dozvoli, odnosno ovlašćenim licem i to sklapanjem kupoprodajnog ugovora i overom potpisa kod notara, opštinskog ili sudskog pisara. Obrazac kupoprodajnog ugovora za automobile (motorna vozila) je jedinstven i možete ga preuzeti OVDE (obrazac kuporodajnog ugovora)
Na ugovor o kupoprodaji ili račun bez izkazanog PDV-a neophodno je platiti porez kod nadležne poreske uprave a po Zakonu prema prebivalištu prodavca vlasnika motornog vozila u visini od 2.5% od procenjene vrednosti vašeg vozila po postojećem katalogu AMSS i nikako se drugačije ne može obračunavati. Vodite računa da u ugovor ne stavite vrednost koja je veća od kataloške jer tada Poreska uprava uzima vrednost koju ste stavili na ugovor kao osnovicu za oporezivanje (Po plaćanju poreza nadležni organ uz postojeći Ugovor izdaje potvrdu kao dokaz o plaćenom porezu na prenos apsolutnih prava svojine i sa takvim kupoprodajnim ugovorom i ostalom potrebnom dokumentacijom budući vlasnik, ili ovlašćeno lice iz agencije odlazi u SUP da bi izvršio prenos vlasništva)
PORESKA UPRAVA
Po potpisivanju kupoprodajnog ugovora, rok za plaćanje poreza na prenos apsolutnih prava je 15 dana u poreskoj upravi na opštini prodavca. Ako je vozilo sa drugog registarskog područja od opštine na kojoj je prodavac, moraju se odjaviti tablice u mestu izdavanja registarskih tablica i tu platiti porez. ( Porez se obracunava - 2,5 % od vrednosti vozila po zvaničnom katalogu AMSS ili od navedene vrednosti u ugovoru, ali samo u slučaju da je ona veća od procenjene iz kataloga koji koristi Poreska Uprava, OSIM U SLUČAJEVIMA KADA JE PRODAVAC PRAVNO LICE I OBVEZNIK PDV-a)
Poreska uprava izdaje rešenje na osnovu koga se vrši plaćanje poreza i nakon dostavljanja dokaza o uplati ugovor se overava.
- Potrebno je 2 overena primerka kupoprodajnog ugovora dostaviti poreskoj upravi. Takođe Poreska uprava izdaje potvrdu o plaćenom porezu nakon uplate i to po protoku od 2 do 5 dana u zavisnosti od opštine.
- Ako se registarsko područje novog vlasnika razlikuje od registarskog prodručja prodavca, neophodno je da vlasnik odjavi vozilo, kako bi kupcu bilo omogućeno da izvrši promenu vlasništva u svojoj Policijskoj Upravi.
Odjava vozila, Potrebna dokumenta za odjavu vozila
Odjava vozila se vrši kada vlasnik vozila ne želi da registruje vozilo ili prilikom prenosa vlasništva vozila kada vozilo menja registraciono područije (prodavac je iz jednog a kupac iz drugog grada).
Potrebna dokumenta za odjavu vozila:
- Registracioni list - popunjen (ne ručno - bez pečata)
- Fotokopija overenog kupoprodajnog ugovora sa dokazom o plaćenom porezu - nije neophodno
- Saobraćajan dozvola
- Lična karta vlasnika ili ovlašćenog lica
- Registrarske tablice
Ko sve može odjaviti vozilo:
- Vlasnik vozila
- Lice koje ima overeno ovlašćenje u kome piše da može izvršiti odjavu
- U slučaju smrti vlasnika vozilo može odjaviti bračni drug ili srodnik iz prvog naslednog reda ili naslednik po Ostavinskom Rešenju
VAŽNO: Nema nikakvih taksi za odjavu vozila
MUP
Nakon odjave vozila (ako je ona bila potrebna), neophodno je izvršiti promenu vlasnika motornog vozila u nadležnoj Policijskoj Upravi.Ako je do isteka registracije vozila ostalo više od mesec dana, da biste dobili saobraćajnu dozvolu na ime kupca, potrebno je:
- Poništena stara saobraćajna dozvola (poništena saobraćajna dozvola je probušena od strane službenika u Policijskoj upravi i naravno taj podatak eidentiran u IT sistemu MUP-a gde je vozilo odjavljeno)
- kupoprodajni ugovor sa potvrdom o plaćenom porezu u nadležnoj poreskoj upravi
- lična karta
- stara polisa
- uplata za administrativnu taksu i novu saobraćajnu dozvolu