ВАЖНО: Ово је процедура уколико продајете или купујете аутомобил (ВИДЕО)
Процес купопродаје аутомобила је сложенији него што изгледа.
Прикупљање докумената и посете шалтера нотара, пореске управе и МУП-а су нешто што не можете прескочити, јер све мора бити одрађено у складу са законским одредбама. Пратећи сваки корак, осигураћете се од непријатности и обезбедити да и продавац и купац буду максимално задовољни коректном сарадњом.
САВЕТИ који вам могу ПОМОЋИ при куповини ПОЛОВЊАКА (ФОТО ВИДЕО)
ТОП 5 НАЈБОЉИХ ПОЛОВЊАКА ДО 1.500 ЕВРА: Ово су ствари које МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ пре куповине
ТОП 5 НАЈБОЉИХ АУТОМОБИЛА ДО 3.000 ЕВРА: Пре куповине половњака, обавезно прочитајте ОВО
ЗА ПРЕНОС ВЛАСНИШТВА ПОЛОВНОГ АУТОМОБИЛА СА ПРОДАВЦА НА КУПЦА ПОТРЕБНО ЈЕ СЛЕДЕЋЕ :
- Урадити купопродајни уговор.
- Поднети пореску пријаву и платити порез у Пореској управи на општини пребивалишта продавца.
- Променити саобраћајну дозволу (а уколико је друго регистарско подручје) и таблице у МУП-у.
Купопродајни уговор и пренос власништва за возило | Купопродајни уговор за ауто
Промена власника возила или пренос власништва возила је материјално-правни поступак који се може обавити и приликом редовне регистрације возила, што и јесте најбољи тренутак , јер се о истом трошку плаћају комплетне дажбине држави. Код куповине половног, већ регистрованог возила, пренос се врши искључиво са лицем наведеним као власником у саобраћајној дозволи, односно овлашћеним лицем и то склапањем купопродајног уговора и овером потписа код нотара, општинског или судског писара. Образац купопродајног уговора за аутомобиле (моторна возила) је јединствен и можете га преузети ОВДЕ (образац купородајног уговора)
На уговор о купопродаји или рачун без изказаног ПДВ-а неопходно је платити порез код надлежне пореске управе а по Закону према пребивалишту продавца власника моторног возила у висини од 2.5% од процењене вредности вашег возила по постојећем каталогу AMSS i никако се другачије не може обрачунавати. Водите рачуна да у уговор не ставите вредност која је већа од каталошке јер тада Пореска управа узима вредност коју сте ставили на уговор као основицу за опорезивање (По плаћању пореза надлежни орган уз постојећи Уговор издаје потврду као доказ о плаћеном порезу на пренос апсолутних права својине и са таквим купопродајним уговором и осталом потребном документацијом будући власник, или овлашћено лице из агенције одлази у СУП да би извршио пренос власништва)
ПОРЕСКА УПРАВА
По потписивању купопродајног уговора, рок за плаћање пореза на пренос апсолутних права је 15 дана у пореској управи на општини продавца. Ако је возило са другог регистарског подручја од општине на којој је продавац, морају се одјавити таблице у месту издавања регистарских таблица и ту платити порез. ( Порез се обрацунава - 2,5 % од вредности возила по званичном каталогу AMSS или од наведене вредности у уговору, али само у случају да је она већа од процењене из каталога који користи Пореска Управа, ОСИМ У СЛУЧАЈЕВИМА КАДА ЈЕ ПРОДАВАЦ ПРАВНО ЛИЦЕ И ОБВЕЗНИК ПДВ-а)
Пореска управа издаје решење на основу кога се врши плаћање пореза и након достављања доказа о уплати уговор се оверава.
- Потребно је 2 оверена примерка купопродајног уговора доставити пореској управи. Такође Пореска управа издаје потврду о плаћеном порезу након уплате и то по протоку од 2 до 5 дана у зависности од општине.
- Ако се регистарско подручје новог власника разликује од регистарског продручја продавца, неопходно је да власник одјави возило, како би купцу било омогућено да изврши промену власништва у својој Полицијској Управи.
Одјава возила, Потребна документа за одјаву возила
Одјава возила се врши када власник возила не жели да региструје возило или приликом преноса власништва возила када возило мења регистрационо подручије (продавац је из једног а купац из другог града).
Потребна документа за одјаву возила:
- Регистрациони лист - попуњен (не ручно - без печата)
- Фотокопија овереног купопродајног уговора са доказом о плаћеном порезу - није неопходно
- Саобраћајан дозвола
- Лична карта власника или овлашћеног лица
- Регистрарске таблице
Ко све може одјавити возило:
- Власник возила
- Лице које има оверено овлашћење у коме пише да може извршити одјаву
- У случају смрти власника возило може одјавити брачни друг или сродник из првог наследног реда или наследник по Оставинском Решењу
ВАЖНО: Нема никаквих такси за одјаву возила
МУП
Након одјаве возила (ако је она била потребна), неопходно је извршити промену власника моторног возила у надлежној Полицијској Управи.Ако је до истека регистрације возила остало више од месец дана, да бисте добили саобраћајну дозволу на име купца, потребно је:
- Поништена стара саобраћајна дозвола (поништена саобраћајна дозвола је пробушена од стране службеника у Полицијској управи и наравно тај податак еидентиран у ИТ систему МУП-а где је возило одјављено)
- купопродајни уговор са потврдом о плаћеном порезу у надлежној пореској управи
- лична карта
- стара полиса
- уплата за административну таксу и нову саобраћајну дозволу