KUPCI PELETA U SRBIJI TRPE ZBOG EKSTRAPROFITERA I ŠPEKULANATA: Cena ovog energenta NEOPRAVDANO VISOKA, prodavci se služe prljavim trikovima
Cena peleta na pojedinim stovarištima u Srbiji, uprkos ograničenju Vlade Srbije, ide iznad 38.000 dinara.
Ovakva cena nije opravdana imajući u obzir činjenicu da je cena nafte na tržištu znatno opala, potražnja za peletom je manja, a izvoz ovog energenta je zabranjen.
Kontaktirali smo pojedine prodavce peleta i ono što smo od njih saznali da je cena "šarenolika". Naime, za jednu paletu (1.050 kilograma) mora se izdvojiti od 45.000 dinara do čak 52.801 dinar (450 evra). Treba napomenuti da je u navedene cene uračunat i prevoz.
SJAJNE VESTI ZA GRAĐANE SRBIJE: Povišice očekuju penzioneri, ali plate RASTU i u javnom sektoru - evo koliko će iznositi minimalac
KO NAJVIŠE ZARAĐUJE U SRBIJI: Prosečna plata u septembru 75.000 dinara, evo ko su APSOLUTNI REKORDERI po visini primanja
NEMA DOGOVORA U BRISELU! Mađari ostaju istrajni: Vodi se polemika oko cene gasa, snabdevanje ugroženo?
Pojedinci nude i opciju kupovine peleta bez usluge prevoza, ali ta cena je veća od one koju je vlada ograničila. Za ovakav vid kupovine morate izdvojiti od 39.900 dinara, dok za višu klasu "A1" mora se izdvojiti čak 47.000 dinara.
Podsetimo, posle višemesečnog divljanja cena peleta, Vlada Republike Srbije donela je odluku o ograničenju maksimalne maloprodajne cene ovog energenta na 38.000 dinara za tonu. Uredba je doneta u cilju sprečavanja poremećaja na tržištu koja može ugroziti energetsku bezbednost Srbije. Vlada je donela i odluku o privremenom ograničenju izvoza određenih drvnih sortimenata od bitne važnosti za Srbiju na period od šest meseci i uvela privremeno ograničenje izvoza određenih drvnih sortimenata u cilju sprečavanja nestašice tih proizvoda.
Ova odluka Vlade nije sprečila pojedince da zloupetrebljavaju stanje na tržištu i na taj način obezbede ekstraprofit. Prema podacima do kojih smo došli, takozvani "bosanski pelet", za koji prodavac tvrdi da je "za dve klase bolji od domaćeg", iznosi (sa prevozom) 52.801 dinar (450 evra).
Sve navedene cene su za pelet od bukve, dok onaj "jeftiniji" (38.000 dinara), kako su nam rekli, nemaju na stanju.
Međutim, saznali smo da jeftinijeg peleta u Srbiji ima, ali se čuva u magacinima "za neka bolja vremena" odnosno, prodavci čekaju da Vlada Srbije odobri izvoz ovog energenta i tada bi određeni pojedinci prodali pelet za znatno veću cenu.
- Rat u Ukrajini i zabrana izvoza dovela je do toga da pojedini trgovci namerno skladište pelet. Mi smo ga nabavljali iz Rusije, međutim problem je nastao kada je zemlja članica EU zabranila tranzit robe iz Rusije kroz njenu teritoriju, tako da nijedan kamion sa peletom ne može da stigne iz Rusije u Srbiju. Postoje i ostale rute, ali su one neisplative zbog troškova prevoza - kaže za portal Srbija Danas jedan od uvoznika.
Kupci u Srbiji ispaštaju zbog ekstraprofitera i špekulanata
Uprkos povoljnijim uslovima na tržištu (pad cena ostalih energenata, pad cene nafte, jeftiniji ogrev) cena peleta ne pada. Vlada Srbije još uvek nije smanjila cenu, već je produžila važenje prethodne Uredbe o ograničenju cene peleta do kraja decembra, a domaći kupci trpe zbog neodvornih prodavaca, špekulanata, nakupaca i ekstraprofitera.