КУПЦИ ПЕЛЕТА У СРБИЈИ ТРПЕ ЗБОГ ЕКСТРАПРОФИТЕРА И ШПЕКУЛАНАТА: Цена овог енергента НЕОПРАВДАНО ВИСОКА, продавци се служе прљавим триковима
Цена пелета на појединим стовариштима у Србији, упркос ограничењу Владе Србије, иде изнад 38.000 динара.
Оваква цена није оправдана имајући у обзир чињеницу да је цена нафте на тржишту знатно опала, потражња за пелетом је мања, а извоз овог енергента је забрањен.
Контактирали смо поједине продавце пелета и оно што смо од њих сазнали да је цена "шаренолика". Наиме, за једну палету (1.050 килограма) мора се издвојити од 45.000 динара до чак 52.801 динар (450 евра). Треба напоменути да је у наведене цене урачунат и превоз.
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Повишице очекују пензионери, али плате РАСТУ и у јавном сектору - ево колико ће износити минималац
КО НАЈВИШЕ ЗАРАЂУЈЕ У СРБИЈИ: Просечна плата у септембру 75.000 динара, ево ко су АПСОЛУТНИ РЕКОРДЕРИ по висини примања
НЕМА ДОГОВОРА У БРИСЕЛУ! Мађари остају истрајни: Води се полемика око цене гаса, снабдевање угрожено?
Појединци нуде и опцију куповине пелета без услуге превоза, али та цена је већа од оне коју је влада ограничила. За овакав вид куповине морате издвојити од 39.900 динара, док за вишу класу "А1" мора се издвојити чак 47.000 динара.
Подсетимо, после вишемесечног дивљања цена пелета, Влада Републике Србије донела је одлуку о ограничењу максималне малопродајне цене овог енергента на 38.000 динара за тону. Уредба је донета у циљу спречавања поремећаја на тржишту која може угрозити енергетску безбедност Србије. Влада је донела и одлуку о привременом ограничењу извоза одређених дрвних сортимената од битне важности за Србију на период од шест месеци и увела привремено ограничење извоза одређених дрвних сортимената у циљу спречавања несташице тих производа.
Ова одлука Владе није спречила појединце да злоупетребљавају стање на тржишту и на тај начин обезбеде екстрапрофит. Према подацима до којих смо дошли, такозвани "босански пелет", за који продавац тврди да је "за две класе бољи од домаћег", износи (са превозом) 52.801 динар (450 евра).
Све наведене цене су за пелет од букве, док онај "јефтинији" (38.000 динара), како су нам рекли, немају на стању.
Међутим, сазнали смо да јефтинијег пелета у Србији има, али се чува у магацинима "за нека боља времена" односно, продавци чекају да Влада Србије одобри извоз овог енергента и тада би одређени појединци продали пелет за знатно већу цену.
- Рат у Украјини и забрана извоза довела је до тога да поједини трговци намерно складиште пелет. Ми смо га набављали из Русије, међутим проблем је настао када је земља чланица ЕУ забранила транзит робе из Русије кроз њену територију, тако да ниједан камион са пелетом не може да стигне из Русије у Србију. Постоје и остале руте, али су оне неисплативе због трошкова превоза - каже за портал Србија Данас један од увозника.
Купци у Србији испаштају због екстрапрофитера и шпекуланата
Упркос повољнијим условима на тржишту (пад цена осталих енергената, пад цене нафте, јефтинији огрев) цена пелета не пада. Влада Србије још увек није смањила цену, већ је продужила важење претходне Уредбе о ограничењу цене пелета до краја децембра, а домаћи купци трпе због неодворних продаваца, шпекуланата, накупаца и екстрапрофитера.