NASTAVLJA DA ISPUNJAVA PREDIZBORNA OBEĆANJA: Tramp potpisao ukaz o izgradnji naftovoda
Zbog višemesečnog protestvovanja protiv ove odluke, do kraja prethodne godine uhapšeno i pušteno oko 600 Amerikanaca
Predsednik SAD Donald Tramp potpisao je ukaz o obnovi projekta izgradnje dva naftovoda — „Kistoun“ i „Dakota akses“, prenosi agencija Rojters.
- Nameravamo ponovo da pregovaramo sa Kanadom o određenim uslovima i videćemo da li ćemo moći da izgradimo ovaj naftovod - izjavio je Tramp tom prilikom.
ARAPI NAŠLI NOVU NAFTU: Da li će ovo biti njihov spas u poslednji čas?
Štaviše, njegovi ukazi pozivaju na upotrebu američkog čelika za cevovode koji se grade u zemlji, zbog čega je izjavio da će Sjedinjene Američke Države „mnoge radnike čeličana vratiti na posao“.
- Insistiram na tome da i cevi treba da budu napravljene u Sjedinjenim Američkim Državama, ako već gradimo cevovode u Sjedinjenim Američkim Državama - rekao je Tramp.
Potpisivanjem ukaza u vezi sa prvim projektom, Tramp je izjavio da namerava ponovo da pregovara sa Kanadom o određenim uslovima. On je dodao da će ponovo biti razmotreni uslovi izgradnje naftovoda „Dakota akses“, koji će prolaziti kroz teritoriju nekoliko američkih država.
Prošlog maja Tramp je u svom govoru u Severnoj Dakoti najavio da će odobriti naftovod „Kistoun", ali da će tražiti procenat od profita.
SUTRA BITAN RAZGOVOR O INDUSTRIJI: Trampov radni doručak sa autogigantima
Šest meseci pre toga bivši američki predsednik Barak Obama izjavio je da će Vašington odustati od izgradnje naftovoda „Kistoun“ od kanadske provincije Alberta do SAD, jer projekat neće doneti znatnu korist američkoj ekonomiji i potkopaće „globalno vođstvo SAD u borbi protiv klimatskih promena“. Protivnici ove odluke smatrali su da projekat može da pruži podsticaj za razvoj američke industrije, snabdevajući je energetskim resursima.
PRVI POTEZI PREDSEDNIKA SAD: Tramp već izdao dve naredbe
Protiv izgradnje naftovoda „Dakota akses“ u američkoj državi Severna Dakota ranije je protestovalo nekoliko stotina aktivista. Oni su se bojali da naftovod može negativno da utiče na kvalitet vode za piće i dovede do „skrnavljenja svete zemlje“ Indijanaca. Trasa naftovoda vodi preko teritorija država Severna i Južna Dakota, Ajova i Ilinois. U decembru 2016. američke vlasti su izašle u susret višemesečnim protestima i složile se da razmotre trasu cevovoda. Tokom protesta je uhapšeno, a potom i pušteno oko 600 ljudi.