НАСТАВЉА ДА ИСПУЊАВА ПРЕДИЗБОРНА ОБЕЋАЊА: Трамп потписао указ о изградњи нафтовода
Због вишемесечног протествовања против ове одлуке, до краја претходне године ухапшено и пуштено око 600 Американаца
Председник САД Доналд Трамп потписао је указ о обнови пројекта изградње два нафтовода — „Кистоун“ и „Дакота аксес“, преноси агенција Ројтерс.
- Намеравамо поново да преговарамо са Канадом о одређеним условима и видећемо да ли ћемо моћи да изградимо овај нафтовод - изјавио је Трамп том приликом.
АРАПИ НАШЛИ НОВУ НАФТУ: Да ли ће ово бити њихов спас у последњи час?
Штавише, његови укази позивају на употребу америчког челика за цевоводе који се граде у земљи, због чега је изјавио да ће Сједињене Америчке Државе „многе раднике челичана вратити на посао“.
- Инсистирам на томе да и цеви треба да буду направљене у Сједињеним Америчким Државама, ако већ градимо цевоводе у Сједињеним Америчким Државама - рекао је Трамп.
Потписивањем указа у вези са првим пројектом, Трамп је изјавио да намерава поново да преговара са Канадом о одређеним условима. Он је додао да ће поново бити размотрени услови изградње нафтовода „Дакота аксес“, који ће пролазити кроз територију неколико америчких држава.
Прошлог маја Трамп је у свом говору у Северној Дакоти најавио да ће одобрити нафтовод „Кистоун", али да ће тражити проценат од профита.
СУТРА БИТАН РАЗГОВОР О ИНДУСТРИЈИ: Трампов радни доручак са аутогигантима
Шест месеци пре тога бивши амерички председник Барак Обама изјавио је да ће Вашингтон одустати од изградње нафтовода „Кистоун“ од канадске провинције Алберта до САД, јер пројекат неће донети знатну корист америчкој економији и поткопаће „глобално вођство САД у борби против климатских промена“. Противници ове одлуке сматрали су да пројекат може да пружи подстицај за развој америчке индустрије, снабдевајући је енергетским ресурсима.
ПРВИ ПОТЕЗИ ПРЕДСЕДНИКА САД: Трамп већ издао две наредбе
Против изградње нафтовода „Дакота аксес“ у америчкој држави Северна Дакота раније је протестовало неколико стотина активиста. Они су се бојали да нафтовод може негативно да утиче на квалитет воде за пиће и доведе до „скрнављења свете земље“ Индијанаца. Траса нафтовода води преко територија држава Северна и Јужна Дакота, Ајова и Илиноис. У децембру 2016. америчке власти су изашле у сусрет вишемесечним протестима и сложиле се да размотре трасу цевовода. Током протеста је ухапшено, а потом и пуштено око 600 људи.