SEVERNI TOK 2 PRED KRAHOM? Švajcarska i nemačka kompanija izlaze iz energetskog projekta
Ranije su Sjedinjene Američke Države uvele sankcije brodu "Fortuna" koji učestvuje u izgradnji gasovoda "Severni tok 2"
Švajcarska kompanija "Zurik inšurans" potvrdila je da se povlači iz projekta "Severni tok 2", dok nemački list "Bild" javlja da je nemačka kompanija "Blifinger SE" takođe odustala od tog projekta.
AMERIKANCI ĆE POLUDETI KAD OVO ČUJU: Evropski političar objasnio zašto EU ne može zabraniti Severni tok 2
VEST KOJA NEĆE OBRADOVATI PUŠAČE: Od februara će vam trebati više novca za cigarete
AMERIKA UVELA NOVE SANKCIJE! Realizovanje "Severnog toka 2" je pod velikim znakom pitanja
- Kompanija 'Zurik' daje prioritet poštovanju ekonomskih sankcija, između ostalog, i američkog zakona. Tesno sarađujući sa američkim Stejt departmentom, razgovarali smo o sankcijama protiv 'Severnog toka 2' i ukinuli smo naše osiguranje koje podleže sankcijama u skladu sa Zakonom o nacionalnoj odbrani za 2021. godinu, koji je usvojen u januaru - navodi se u saopštenju švajcarske kompanije.
Istovremeno, "Bild" piše da je nemačka kompanija "Blifinger SE" odustala od projekta zbog straha od američkih sankcija.
Kompanija "Blifinger" je u dva pisma saopštila Americi da će poštovati odredbe Zakona o zaštiti evropske energetske bezbednosti i da će odustati od svih partnerskih odnosa i ugovora sa kompanijom "Nord strim 2", piše "Bild", pozivajući se na dokumente kompanije.
U pismu, koje je nemačka kompanija poslala američkim vlastima pre sedmicu dana, navodi se da su kompaniju "Nord strim 2" upozorili na povlačenje iz projekta pre katoličkog Božića. Pritom, prema saopštenju nemačkog lista, ruska strana nije odgovorila na saopštenje i kompanija "Bilfinger" sada strahuje od tužbe.
Ranije su Sjedinjene Američke Države uvele sankcije brodu "Fortuna" koji učestvuje u izgradnji gasovoda "Severni tok 2", kao i vlasniku broda, kompaniji "KVT-RUS", saopštilo je Ministarstvo finansija SAD.
Projekat "Severni tok 2" podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. U izgradnji gasovoda učestvuju brojne evropske kompanije.