СЕВЕРНИ ТОК 2 ПРЕД КРАХОМ? Швајцарска и немачка компанија излазе из енергетског пројекта
Раније су Сједињене Америчке Државе увеле санкције броду "Фортуна" који учествује у изградњи гасовода "Северни ток 2"
Швајцарска компанија "Зурик иншуранс" потврдила је да се повлачи из пројекта "Северни ток 2", док немачки лист "Билд" јавља да је немачка компанија "Блифингер СЕ" такође одустала од тог пројекта.
АМЕРИКАНЦИ ЋЕ ПОЛУДЕТИ КАД ОВО ЧУЈУ: Европски политичар објаснио зашто ЕУ не може забранити Северни ток 2
ВЕСТ КОЈА НЕЋЕ ОБРАДОВАТИ ПУШАЧЕ: Од фебруара ће вам требати више новца за цигарете
АМЕРИКА УВЕЛА НОВЕ САНКЦИЈЕ! Реализовање "Северног тока 2" је под великим знаком питања
- Компанија 'Зурик' даје приоритет поштовању економских санкција, између осталог, и америчког закона. Тесно сарађујући са америчким Стејт департментом, разговарали смо о санкцијама против 'Severnog тока 2' и укинули смо наше осигурање које подлеже санкцијама у складу са Законом о националној одбрани за 2021. годину, који је усвојен у јануару - наводи се у саопштењу швајцарске компаније.
Истовремено, "Билд" пише да је немачка компанија "Блифингер СЕ" одустала од пројекта због страха од америчких санкција.
Компанија "Блифингер" је у два писма саопштила Америци да ће поштовати одредбе Закона о заштити европске енергетске безбедности и да ће одустати од свих партнерских односа и уговора са компанијом "Норд стрим 2", пише "Билд", позивајући се на документе компаније.
У писму, које је немачка компанија послала америчким властима пре седмицу дана, наводи се да су компанију "Норд стрим 2" упозорили на повлачење из пројекта пре католичког Божића. Притом, према саопштењу немачког листа, руска страна није одговорила на саопштење и компанија "Билфингер" сада страхује од тужбе.
Раније су Сједињене Америчке Државе увеле санкције броду "Фортуна" који учествује у изградњи гасовода "Северни ток 2", као и власнику брода, компанији "КВТ-РУС", саопштило је Министарство финансија САД.
Пројекат "Северни ток 2" подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.